Juventuksen kausi on ollut yhtä vuoristorataa. 

Juventuksen syyskausi meni penkin alle. Se jäi Mestarien liigan lohkossaan kolmanneksi ja putosi siten Eurooppa-liigaan. Juventus on edennyt Eurooppa-liigassa välieriin, joissa se kohtaa Sevillan. Syyskausi sujui heikosti myös Serie A:n puolella, mutta vuodenvaihteen jälkeen Juventus on löytänyt uuden vaihteen. 

Italian jalkapalloliitto langetti Juventukselle 15 pisteen menetyksen talousrikosten vuoksi, mutta asiaa on sittemmin käsitelty oikeudessa. Pisteet palautettiin – ainakin toistaiseksi. Asiaa käsitellään lähitulevaisuudessa uudemman kerran oikeuden edessä, jolloin tapaukseen saadaan lopullinen ratkaisu. 

Juventusta saattaa odottaa myös toinen rangaistus, sillä seuran epäillään maksaneen pelaajilleen palkkoja, joita se ei ole merkinnyt kirjanpitoonsa. UEFA:n on määrä tehdä pian ratkaisu mahdollisesta rangaistuksesta, joka voisi teoriassa jättää Juventuksen ulos ensi kauden Mestarien liigasta.

Juventus kärsii talousvaikeuksista, jotka saattavat pakottaa seuran myymään pelaajiaan kesällä. 

Vajaat puolitoista vuotta sitten Fiorentinasta Juventukseen peräti 81 miljoonalla eurolla siirtynyt Dušan Vlahović on pelannut huonon kauden. Juventus myynee hyökkääjän kesällä. La Gazzetta dello Sportin saamien tietojen mukaan Juventus pyytää kärjestä enää noin 60 miljoonaa euroa, vaikka vielä syksyllä seuran kerrottiin asettaneen kärjelleen sadan miljoonan euron hintalapun.

La Gazzetta dello Sportin mukaan Juventuksen seurajohto on kiinnostunut West Hamin Gianluca Scamaccasta. 24-vuotias Scamacca siirtyi viime kesänä Sassuolosta West Hamiin 36 miljoonalla eurolla, mutta on pelannut surkean kauden. Scamacca ei ole sopeutunut Englantiin ja on viimeistellyt vain kolme maalia Valioliigassa.

SERIE A:N SARJATAULUKKO
#JoukkueOVTHMP
5Atalanta ATA371871261-4661
6AS Roma ROM371791148-3760
7Juventus JUV372161055-3359
8Torino TOR3714111242-4053
9Fiorentina FIO3714111250-4253