Le Parisien: PSG suunnittelee ensi kautta ilman Leo Messiä – ei ole vastannut jatkosopimustarjoukseen

PSG suunnittelee ensi kautta ilman Leo Messiä, kertoo seuraa lähellä oleva Le Parisien.
PSG teki muutama kuukausi sitten Messille jatkosopimustarjouksen, mutta pelaaja ei ole edelleenkään vastannut siihen. Messin sopimus PSG:n kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen, joten hän voi vaihtaa kesällä maisemaa vapaana agenttina.
Osapuolet pääsivät joulukuussa verbaaliseen yhteisymmärrykseen ensi kauden mittaisesta jatkosopimuksesta, mutta sitä ei koskaan allekirjoitettu ja tällä hetkellä PSG:n on hyvin pessimistinen Messin jatkon suhteen.
Lehden mukaan Messin Jorge-isä vaati seuraa nostamaan poikansa palkkaa, koska hän voitti joulukuussa maailmanmestaruuden Argentiinan kanssa. PSG ei ole kuitenkaan ollut halukas nostamaan Messin palkkaa ja tarjoaa hänelle jatkosopimusta samoilla ehdoilla.
AS:n Messin lähipiiristä saamien tietojen mukaan argentiinalaistaituri odottaa edelleen, että PSG esittelee hänelle ensi kauden projektin ja muun muassa joukkueen uuden valmentajan. Nykyinen päävalmentaja Christophe Galtier jättänee pestinsä kuluvan kauden jälkeen.
Messin on kerrottu haluavan palata Barcelonaan. Barcelona haluaa seurahistoriansa parhaan pelaajan takaisin ja lähettää Messin edustajille pian sopimustarjouksen.
Vielä ei ole kuitenkaan varmaa, onko Barcelonalla varaa Messin paluuseen. Barcelona lähettää sopimustarjouksensa aluksi La Ligan tarkastettavaksi, joka katsoo, mahtuisiko sopimus Barcelonan parhaillaan täynnä olevaan palkkakattoon.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen