GdS: Juventukselle langetettu pisterangaistus astumassa jälleen voimaan – nyt aiempaa pienempänä
Juventuksen kaudesta ei ole puuttunut draamaa varsinkaan pelikenttien ulkopuolella.
Italian jalkapalloliitto langetti Juventukselle tammikuun lopussa 15 pisteen rangaistuksen. Juventusta syytettiin seuran taseiden korjaamisesta keinotekoisilla voitoilla pelaajasiirroissa. Juventuksen väitetään tahallaan suurennelleen siirtosummia mielensä mukaan.
Asiaa käsiteltiin hiljattain oikeudessa. Juventukselle langetettu pistemenetys otettiin toistaiseksi pois. Asiaa käsitellään lähitulevaisuudessa uudelleen oikeuden edessä.
La Gazzetta dello Sportin mukaan tällä hetkellä todennäköisin skenaario on se, että Juventus saa lopulta yhdeksän pisteen rangaistuksen. Vielä ei ole tosin tiedossa, vaikuttaisiko pistemenetys tämän kauden sarjataulukkoon vai aktivoituisiko se vasta ensi kaudella.
Jos pistemenetys astuisi voimaan jo tällä kaudella, putoaisi Juventus Serie A:ssa toiselta sijalta kahdeksanneksi ja siten ulos Mestarien liigaan oikeuttavalta sijalta.
Serie A:ssa on meneillään hyvin tiukka kilpailu paikoista ensi kauden Mestarien liigaan. Toisena olevan Juventuksen ja viidentenä majailevan AC Milanin ero on viisi pistettä.
Eurooppalaisen jalkapallon kattojärjestö UEFA:n on määrä päättää lähitulevaisuudessa, aikooko se rangaista Juventusta palkkasotkuista. Juventus on väitetysti maksanut pelaajilleen palkkoja, joita se ei ole merkannut kirjanpitoonsa. UEFA saattaa sulkea Juventuksen pois ensi kauden europeleistä.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Kevin Keeganilla on diagnosoitu syöpä
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta