Leo Messi siirtyy lähiviikkoina MLS-seura Inter Miamiin.

Messi ilmoitti alkuviikosta ratkaisustaan.

Messin mukaan osapuolten väliset neuvottelut eivät ole vielä sataprosenttisesti maalissa, mutta yhteisymmärrys on vain ajan kysymys ja sen on määrä syntyä nopeasti.

Inter Miamin kakkosmaalivahti Nick Marsman ei usko seuran olevan valmis Messin saapumiseen.

– Henkilökohtaisesti en usko seuran olevan valmis Messin saapumiseen. Pelaamme väliaikaisella stadionilla ja ihmiset voivat juosta kentälle. Menemme stadionille ilman järjestyksenvalvojia. Toivottavasti Messi tulee, mutta en usko, että olemme valmiita siihen, Marsman totesi ESPN:lle.

Inter Miami pelaa 18 000 katsojaa vetävällä väliaikaisella stadionilla. Kotistadion ei täytä MLS:n turvallisuusmääräyksiä. Inter Miamin seurajohto on tietoinen siitä ja seura aikoo rakentaa uuden kotistadioninsa Miami Freedom Parkin lähitulevaisuudessa. Stadionin on määrä valmistua MLS-kauteen 2025 mennessä.

Messin on määrä saapua Miamiin kesäkuun maajoukkuetauon jälkeen.

LUE MYÖS