Toimittaja: Hyökkääjä haluaa jättää Juventuksen – sai 80 miljoonan euron hintalapun
Dušan Vlahovićin viime kausi meni pahemman kerran penkin alle.
Vlahović, 23, teki 42 pelaamassaan ottelussa yhteensä vain 14 maalia. Osumista kymmenen syntyi Serie A:ssa. Maalimäärä jäi pieneksi – etenkin suuret ennakko-odotukset huomioiden.
Juventus maksoi serbialaiskärjestä 81,6 miljoonaa euroa Fiorentinalle tammikuussa 2022, mutta Vlahovićin peliesitykset torinolaisjätin paidassa ovat jättäneet parantamisen varaa.
Juventus jäi viime kaudella Serie A:ssa seitsemänneksi, eikä välttämättä osallistu edes Konferenssiliigaan, sillä La Gazzetta dello Sportin mukaan UEFA:n on määrä langettaa seuralle ensi kauden mittainen europelikielto.
Vlahović saattaa jättää Juventuksen kesällä. Juventuksen on tehtävä merkittävää voittoa kesän siirtoikkunassa paikatakseen taloudellista ahdinkoaan.
Tunnettu italialaistoimittaja Alfredo Pedullà kertoo Vlahovićin olevan halukas siirtymään PSG:hen. PSG on niin ikään halukas hankkimaan Vlahovićin Juventuksesta. Pedullàn mukaan Vlahović on jo päättänyt jättää Juventuksen ennen ensi kauden alkua.
Juventus vaatii hyökkääjästään 80 miljoonan euron siirtosummaa. Toimittaja kertoo PSG:n tarjoavan Vlahovićista todennäköisesti noin 70 miljoonaa euroa.
Vlahović ei ole välttämättä Juventuksen ainoa suuri myynti kesän siirtoikkunassa. Italialaisen SportMediasetin mukaan Juventus on antanut Aston Villalle luvan neuvotella Federico Chiesan kanssa, mutta Chiesa ei ole lähtökohtaisesti kiinnostunut siirtymään englantilaisseuraan.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin