Toimittaja: Hyökkääjä haluaa jättää Juventuksen – sai 80 miljoonan euron hintalapun
Dušan Vlahovićin viime kausi meni pahemman kerran penkin alle.
Vlahović, 23, teki 42 pelaamassaan ottelussa yhteensä vain 14 maalia. Osumista kymmenen syntyi Serie A:ssa. Maalimäärä jäi pieneksi – etenkin suuret ennakko-odotukset huomioiden.
Juventus maksoi serbialaiskärjestä 81,6 miljoonaa euroa Fiorentinalle tammikuussa 2022, mutta Vlahovićin peliesitykset torinolaisjätin paidassa ovat jättäneet parantamisen varaa.
Juventus jäi viime kaudella Serie A:ssa seitsemänneksi, eikä välttämättä osallistu edes Konferenssiliigaan, sillä La Gazzetta dello Sportin mukaan UEFA:n on määrä langettaa seuralle ensi kauden mittainen europelikielto.
Vlahović saattaa jättää Juventuksen kesällä. Juventuksen on tehtävä merkittävää voittoa kesän siirtoikkunassa paikatakseen taloudellista ahdinkoaan.
Tunnettu italialaistoimittaja Alfredo Pedullà kertoo Vlahovićin olevan halukas siirtymään PSG:hen. PSG on niin ikään halukas hankkimaan Vlahovićin Juventuksesta. Pedullàn mukaan Vlahović on jo päättänyt jättää Juventuksen ennen ensi kauden alkua.
Juventus vaatii hyökkääjästään 80 miljoonan euron siirtosummaa. Toimittaja kertoo PSG:n tarjoavan Vlahovićista todennäköisesti noin 70 miljoonaa euroa.
Vlahović ei ole välttämättä Juventuksen ainoa suuri myynti kesän siirtoikkunassa. Italialaisen SportMediasetin mukaan Juventus on antanut Aston Villalle luvan neuvotella Federico Chiesan kanssa, mutta Chiesa ei ole lähtökohtaisesti kiinnostunut siirtymään englantilaisseuraan.
LUE MYÖS
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Hyvä työ kantaa hedelmää – Luis de la Fuentelle pitkä jatkosopimus Espanjan maajoukkueen kanssa
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Toni Koskelan Kalmar surkeassa tilanteessa – koki murskatappion kotikentällä
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Huuhkajat-vahdin päävalmentajan palli heiluu: ”Puhun tietenkin seurajohdon kanssa”
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Huuhkajat-vahdin päävalmentajan palli heiluu: ”Puhun tietenkin seurajohdon kanssa”
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Toni Koskelan Kalmar surkeassa tilanteessa – koki murskatappion kotikentällä
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta