Näin Huuhkajien puolustuksen uusi valopilkku arvioi omaa suoritustaan Tanskaa vastaan – ”Oli työpäivä”

Matti Peltola oli Huuhkajien onnistujia sunnuntain kotitappiossa Tanskaa vastaan. Ensimmäistä kertaa Suomen avauksessa EM-karsinnoissa pelannut HJK-puolustaja ilahdutti ennakkoluulottomalla asenteellaan ja kovalla työnteollaan.
Lopulta pisteitä ei tarttunut matkaan Tanskan ryöstettyä 1-0-lukemilla voiton Helsingin Olympiastadionilta Pierre-Emile Höjbjergin loppuhetkien maalilla.
Peltola, 20, nousi avaukseen Huuhkajien päävalmentajan Markku Kanervan vaihdettua viiden puolustuslinjaan.
– Pääsi juoksemaan puolustamaan paljon. Oli työpäivä, Peltola arvioi esitystään Ylen televisiolähetyksessä.
– Kerkesi vähän jännittää. Oli upea kokemus ja täysi tupa Tanskaa vastaan. Tottakai harmittaa, että he saivat voittomaalin. Vähän ehkä alkoi välit lipsua isoiksi.
Peltolalla on edessä seuraavaksi paluu HJK:n vahvuuteen. Edessä ovat Veikkausliigan mestaruussarja ja Konferenssiliigan lohkovaihe.
Suomi on kuuden kierroksen jälkeen karsintalohkossaan toisena pisteen verran Tanskaa perässä. Kazakstan majailee kolmantena tasapisteissä Huuhkajien kanssa.
LUE MYÖS!
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Bild: Bayern-puolustaja vaatii valtavaa palkankorotusta suostuakseen jatkosopimukseen – Real Madrid kintereillä
- Kotimaisen jalkapallon huippusarjat pysyvät vapailla kanavilla!
- Jukka Raitala jättää HJK:n
- Serie A:n maalipörssin kärkinimi tekemässä jatkosopimuksen Internazionalen kanssa: ”Voisin allekirjoittaa sen vaikka huomenna”
- Napolin ykköstähti allekirjoittamassa sittenkin jatkosopimuksen
- Englannin A-maajoukkuevahti kuukausiksi sivuun pelikentiltä – saako David De Gea työtarjouksen?
- Kriisissä olevan Lyonin kauden kolmas valmentaja elättelee vielä toivoa paremmasta – ”Olemme suuressa vaarassa”
- Loistavaa työtä Leverkusenissa tekevä Xabi Alonso kertoi miksi siirtyi Saksaan
- Lorenzo Insigne haluaa palata Italiaan – joutuisi pudottamaan valtavasti palkkaansa
- Ranskalaistähti Paul Pogballe vaaditaan neljän vuoden pelikieltoa
- Loistavaa työtä Leverkusenissa tekevä Xabi Alonso kertoi miksi siirtyi Saksaan
- Englannin A-maajoukkuevahti kuukausiksi sivuun pelikentiltä – saako David De Gea työtarjouksen?
- Lorenzo Insigne haluaa palata Italiaan – joutuisi pudottamaan valtavasti palkkaansa
- Brasilian mestaruus ratkesi järkyttävän sulamisen jälkeen – perinneseura putosi ensimmäistä kertaa ikinä
- Ranskalaistähti Paul Pogballe vaaditaan neljän vuoden pelikieltoa
- Näin uuden EM-kisapallon teknologia toimii
- Leo Messi harkitsi siirtoa Saudi-Arabiaan: ”Pitää paikkansa…”
- Taas jättiyllätys Saksan cupissa! Bayern Münchenin kaataja koitui Eintracht Frankfurtin kohtaloksi
- CdS: Daniele De Rossi saamassa tarjouksen Serie A:sta
- Kriisissä olevan Lyonin kauden kolmas valmentaja elättelee vielä toivoa paremmasta – ”Olemme suuressa vaarassa”