Palloliitolta ja Ukrainalta täystyrmäys UEFA:n kohutulle Venäjä-päätökselle
Suomen Palloliitto vastustaa UEFA:n päätöstä päästää Venäjän alaikäisten maajoukkueet takaisin kansainvälisiin kilpailuihin.
Euroopan jalkapalloliitto tiedotti tiistaina, että se ottaa Venäjän alle 17-vuotiaiden joukkueet takaisin kilpailuihinsa.
UEFA hyllytti kaikki venäläisjoukkueet Euroopan kilpailuista sen jälkeen, kun maa aloitti täysimittaisen hyökkäyssotansa Ukrainaan viime vuoden helmikuussa.
Tämän viikon tiedotteessaan UEFA sanoi, että se tuomitsee yhä ”Venäjän laittoman sodan”, mutta sen mukaan lapsia ei tulisi rangaista aikuisten teoista. Kaikki muut venäläisjoukkueet ovat edelleen pelikiellossa UEFA:n kilpailuissa.
Palloliitto ilmaisi olevansa eri mieltä UEFA:n päätöksestä.
– Venäjän tai Valko-Venäjän maajoukkueiden osallistumista kansainvälisiin kilpailuihin ei tulisi edelleenkään sallia.
– Käymme asiasta vuoropuhelua UEFA:n ja Pohjoismaiden jalkapalloliittojen kanssa.
– Aiempi päätöksemme on edelleen voimassa, ja Suomen jalkapallo- ja futsalmaajoukkueet eivät toistaiseksi pelaa Venäjän tai Valko-Venäjän maajoukkueita vastaan missään ikäluokassa.
Ukrainan jalkapalloliitto kutsui UEFA:n päätöstä ”perusteettomaksi” ja lisäsi, että päätös ”suvaitsee Venäjän aggressiivista politiikkaa”.
– Kehotamme voimakkaasti UEFA tarkastelemaan tätä päätöstä.
– Vaadimme, että säilytämme UEFA:n ja FIFA:n aiemmat päätökset, jotka estävät kaikkien venäläisjoukkueiden osallistumisen kansainvälisiin kilpailuihin.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”
