”Tuli kyllä tosi puskista” – Huuhkajien toppari kertoi siirrostaan, europeleissä vastaan HJK
Huuhkajien toppari Richard Jensen vaihtoi tänä kesänä seuraa ulkomailla, kun hän jätti puolalaisen Górnik Zabrzen ja suuntasi skotlantilaisen Aberdeenin riveihin.
Jensen, 27, on ehtinyt viettää uudessa seurassaan vasta pari viikkoa, mutta hän on ollut mukana jo neljässä pelissä ja päässyt kentälle kolmesti.
– Vastaanotto on ollut tosi lämmin ja sydämellinen. Aberdeen seurana vaikuttaa tosi ammattimaiselta, kertoi Jensen keskiviikkona maajoukkueen lehdistötilaisuudessa.
– Hyvin on lähtenyt [henkilökohtaisesti] käyntiin, vaikka tulokset ovat olleet vähän hakusessa. Meillä on monta uutta pelaajaa siellä, niin varmaan kestää hetken ennen kuin saadaan joukkuedynamiikka toimimaan optimaalisesti, mutta muuten olen ollut todella tyytyväinen alkuun.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Jensen uskoo, että skotlantilaisen pelin intensiteetti auttaa häntä myös Huuhkajien matkassa.
– Se on tullut esille jo näiden kahden viikon aikana. Se on varmasti yksi osapuoli omassa tekemisessä, jota voi aina parantaa ja tulee väkisinkin parantumaan siellä, joten sitä voi aina ottaa mukaan maajoukkueeseen.
Siirto Skotlantiin ei ollut Jensenin mukaan ennalta suunniteltu juttu. Mahdollisuus aukeni yllättäen ja asiat lähtivät rullaamaan vauhdilla.
– Tämä tuli kyllä tosi puskista ja kaikki tapahtui nopeasti. Silloin kun se (mahdollisuus) tuli, oli heti sellainen tunne, että tämä kuulostaa hyvältä kaikin puolin.
HJK vastaan Konferenssiliigassa
Jenseniä odottavat Konferenssiliigassa mielenkiintoiset ottelut, sillä arpa toi Aberdeenille vastaan hänen entisen seuransa Helsingin Jalkapalloklubin.
HJK oli Jensenin viimeinen seura Suomessa ennen kuin hän siirtyi hollantilaiseen Twenteen vuonna 2012. Siitä lähtien hän on rakentanut uraansa ulkomailla.
– Makea lohko! Vaikeita pelejä, toki se oli jo tiedossa. Siellä on tosi hyviä jengejä ja kaikki kamppailevat jatkopaikasta, mutta samalla uskon myös meidän mahdollisuuksiin. Odotan innolla, että ne pelit alkavat. Onhan se makeeta tulla myös Helsinkiin pelaamaan, sanoi Jensen.
Huuhkajat kohtaa tällä viikolla EM-karsintaotteluissa Kazakstanin torstaina Astanassa ja Tanskan sunnuntaina Helsingissä. Suomi ja Kazakstan ovat lohkon kärkisijoilla kummankin kerättyä neljästä ensimmäisestä pelistään yhdeksän pistettä.
Ville Liimatta
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Argentiina menee vaikeuksien kautta voittoihin MM-kisoissa – ”Olemme tottuneet kärsimään”
- Erling Haaland myönsi: ”Olen aivan loppu”
- Saksa vahvisti: Jürgen Klopp lähellä siirtoa päävalmentajaksi
- Sveitsi pettyi isoon VAR-tuomioon – ”Tällaisella päätöksellä tapetaan peli”
- Thomas Tuchel kritisoi Englannin esitystä – Jude Bellingham puolusti omiaan: ”Ehkä hän ei tiedä”
- Norja raivostui Englannin maalista – näin FIFA selitti kiistanalaisen tilanteen
- Tässä MM-kisojen välieräparit
- Argentiina välieriin MM-kisoissa – yksi tilanne muutti kaiken
- Ratkaisu jatkoajalla – Englanti eteni MM-välieriin!
- Englanti ja Norja iskevät yhteen MM-puolivälierässä – katso avaukset
- LIVESEURANTA: Englanti MM-välieriin!
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai potkut
- Matias Siltasen jättisiirto on kaatumassa – Toulouse kääntää katseet muualle
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Sveitsin ykköstykki sivussa MM-puolivälierästä Argentiinaa vastaan
- Argentiinan valmentaja: Lionel Messi päättää itse pilkkujen vetämisestä
- Suru-uutisia: Etelä-Afrikan MM-pelaaja Jayden Adams on menehtynyt 25-vuotiaana
- Jürgen Klopp: Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – salaiset neuvottelut yksityiskoneessa
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä
