Kaksi Serie A -pelaajaa teki rikosilmoituksen vedonlyöntivyyhdin paljastaneesta paparazzista
Italialainen julkisuuden hahmo ja pitkään paparazzina työskennellyt Fabrizio Corona on noussut muutaman vuoden tauon jälkeen otsikoihin kotimaassaan.
Corona on nimittäin paljastanut julkisuudessa muun muassa Nicolò Fagiolin ja Sandro Tonalin peliriippuvuudet.
Fagioli sai hiljattain seitsemän kuukauden mittaisen pelikiellon lyötyään aktiivisesti vetoa jalkapallo-otteluista laittomien vedonlyöntiyhtiöiden kautta. Fagioli on ajautunut todellisiin ongelmiin, sillä Juventusta edustava keskikenttäpelaaja on peräti kolmen miljoonan euron edestä velkaa erilaisille tahoille.
Tonali saa sen sijaan todennäköisesti huomattavasti pidemmän pelikiellon lyötyään vetoa myös oman joukkueensa otteluista edustaessaan AC Milania. Tonalin on määrä olla ainakin vuoden päivät sivussa pelikentiltä.
Corona on myös väittänyt AS Roman Stephan El Shaarawyn ja Lazion Nicolò Casalen olevan osallisia samaiseen vedonlyöntivyyhtiin. El Shaarawy ja Casale ovat sittemmin julistaneet Coronan väitteet valheellisiksi.
Uutistoimisto ANSA:n saamien tietojen mukaan Casale ja El Shaarawy tekivät Coronasta rikosilmoituksen. Kaksikko syyttää Coronaa kunnianloukkauksesta. ANSA kertoo Milanon poliisin tutkivan tapausta.
Corona väitti hiljattain, että jopa 50 Serie A -pelaajaa on mukana puhuttaneessa vedonlyöntivyyhdissä.
- Hattutemppu ja kaksi maalisyöttöä – Achraf Hakimi pisti ranttaliksi
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Englannin hyökkääjän EM-kisat vaarassa – joutuu oikeuteen pahoinpitelystä kesällä 2028
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- Suomelle 30 000 euron sakot Uefalta
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa