Napoli voitti keväällä Serie A:n mestaruuden ensimmäistä kertaa 33 vuoteen.

Napoli pelasi suorastaan loistavan kauden ja oli ylivoimainen Italian kentillä. Napoli voitti mestaruuden 16 pisteen erolla Lazioon, vaikka mestaruus ratkesi jo viisi kierrosta ennen kauden päättymistä.

Mário Rui kuului mestaruuskaudella Napolin ehdottomiin luottopelaajiin. 32-vuotias vasen laitapuolustaja antoi seitsemän maalisyöttöä ja oli Luciano Spallettin ykkösvalinta pelipaikalleen aina huhtikuulle saakka, kunnes portugalilaispuolustaja mursi jalkansa. Rui oli muutaman kuukauden sivussa pelikentiltä loukkaantumisen vuoksi.

Spalletti jätti kesällä Napolin. Seura palkkasi kiistellyn Rudi Garcían uudeksi päävalmentajakseen. García on luottanut vasemman laitapuolustajan pelipaikalla Mathias Oliveraan. Rui on jäänyt alkukaudella olemattomalle vastuulle. Etenkin teknisyydestään tunnettu Rui on pelannut kaikki kilpailut mukaan luettuna toistaiseksi vain 232 minuuttia.

Tiistaina García otti Ruin kahdeksi minuutiksi kentälle Napolin ja Real Madridin välisessä Mestarien liigan ottelussa.

Ruin agentti Mario Giuffredi antoi palaa oikein toden teolla Radio CRC:n haastattelussa. Giuffredi latasi suorat sanat Garcían suuntaan.

– Kuvailen sitä epäkunnioittavaksi. García kohtelee Ruita surkeasti. Puhumme kunnioituksen puutteesta. Rui on ollut viimeisen kahden vuoden aikana yksi Serie A:n parhaista vasemmista laitapuolustajista. Hän oli fundamentaalinen osa Spallettin taktiikkaa ja se, että häntä kohdellaan näin on epäkunnioittavaa. Kyse on joko kahdesta asiasta. Joko Rui ei sovi Garcían pelitapaan, jos luotsi ei halua, että puolustajakin harhauttelee vastustajia tai sitten García ei tunne Ruita, koska hän valmensi Saudi-Arabiassa.

– Mielestäni tämä on säälittävää, koska Rui pelasi Udinesea vastaan loistavan ottelun ja sen jälkeen hän joutui taas penkille. Se meinaa sitä, ettei valmentaja halua edes saada häntä takaisin huipputasolleen. Jos valmentaja ajatteli näin jo kesällä, niin hän olisi voinut kertoa siitä. Rui on ollut roolissaan yksi viime vuosien parhaita. Minulla ei ole sanoja.

Rui allekirjoitti kesällä jatkosopimuksen Napolin kanssa. TuttoMercatoWebin saamien tietojen mukaan Rui ei suinkaan odottanut näin pientä roolia ja on hyvin pettynyt peliaikaansa.