Valmentajalegenda kertoi miksi Xabi Alonson pitäisi jäädä loistavaa kautta pelaavaan Bayer Leverkuseniin

Bayer Leverkusen on ollut tänä syksynä yksi eurooppalaisen huippujalkapalloilun suurimmista sensaatioista.
Xabi Alonson valmentama Leverkusen lähti lokakuun maajoukkuetauolle Bundesliigan kärkipaikalta. Seitsemästä ottelusta tuloksena on kuusi voittoa ja tasapeli Bayern Münchenin vieraana. Joukkueen kapteeni Lukas Hradecky on pelannut upean alkukauden Leverkusenin tolppien välissä.
Alonso allekirjoitti elokuun alussa kesään 2026 ulottuvan jatkosopimuksen Leverkusenin kanssa. Saksalaismedian mukaan sopimuksessa on pykälä, jonka myötä Alonso voi jättää Leverkusenin saadessaan tarjouksen joko Real Madridista, Bayernista tai Liverpoolista. Lue lisää täältä.
Takavuosien huippuvalmentaja Ottmar Hitzfeld kehottaa Alonsoa jäämään Leverkuseniin. Valmentajana muun muassa seitsemän kertaa Bundesliigan ja kahdesti Mestarien liigan voittaneen Hitzfeldin mukaan Alonso voi saavuttaa Leverkusenissa jotain historiallista.
– Joukkue uskoo Xabiin, koska hän oli uskomaton pelaaja. Pidän siitä, miten hän käyttäytyy. Hän on hyvin rauhallinen haastatteluissa. Alonson pitäisi olla Carlo Ancelottin seuraaja Real Madridissa. Real Madridille on vaikea sanoa ei, jos sieltä saa oikeasti tarjouksen. Suosittelen Xabia jäämään Leverkuseniin vuoteen 2025 asti, Hitzfeld totesi Bildille.
– Mielestäni Xabin pitäisi osoittaa jäämisellään kiitollisuutta Leverkusenille, joka antoi hänelle mahdollisuuden valmentaa Bundesliigassa. Xabi on edelleen nuori valmentaja. Hän voi saada täällä paljon kokemusta ja jättää jälkeensä jotain unohtumatonta. Siksi neuvoisin häntä olla jättämättä Leverkusenia tämän kauden jälkeen. Hänen pitäisi jäädä vielä ainakin ensi kaudeksi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Kesätoripodcast: Vuosisadan hintahuti & kulttipelaajien paluu
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Italopodcast: Sardinian Varadona
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä
- Tottenham-kasvatti siirtyy Veikkausliigaan
- Hyökkääjä jättää HJK:n
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Pikkuhuuhkajien Casper Terho vaihtaa seuraa
- IF Gnistan hankki puolustajan Portugalista
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Ranskan kaikkien aikojen maalipyssyn ura Jenkeissä päättyi sopimuksen purkuun: ”Pelityyli ei sopinut minulle”
- FF Jaro tarjosi jättiyllätyksen HJK:n vieraana – ratkaisijaksi nousi 17-vuotias lupaus
- Italopodcast: Sardinian Varadona