Venäjän jalkapalloliitto teki kovan ratkaisun – ”Äänestimme yksimielisesti”

Venäjän jalkapalloliitto (RFU) on äänestänyt sitä vastaan, että se luopuisi jäsenyydestään UEFA:n alaisuudessa siirtyäkseen Aasian jalkapalloliiton (AFC) jäseneksi.
RFU haluaa pysyä Euroopassa ja edistää suhteitaan UEFA:n kanssa.
FIFA ja UEFA päättivät helmikuussa 2022, että kaikki Venäjän maajoukkueet ja seurajoukkueet suljettaisiin niiden kilpailuista Venäjän aloitettua täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainassa.
Venäjä harkitsi tämän myötä liittymistä AFC:n jäseneksi, mutta on nyt päättänyt pysyä UEFA:n remmissä.
– Äänestimme yksimielisesti sitä vastaan, koska FIFA:lta ei ole takeita, RFU:n komitean jäsen Mihail Gershkovitš sanoi Reutersin mukaan.
– Olemme päättäneet jatkaa yhteydenpitoa UEFA:n kanssa, varsinkin kun edistystä on tapahtunut. Katsotaan, miten tilanne kehittyy ensi vuonna.
FIFA ja UEFA ovat viime kuukausina osoittaneet merkkejä Venäjän nuorisomaajoukkueisiin kohdistuvien rajoitusten lieventämisestä.
UEFA sanoi syyskuussa, että ”lapsia ei pitäisi rangaista teoista, joista vastuu on yksinomaan aikuisilla”, mutta luopui myöhemmin suunnitelmasta ottaa Venäjän alle 17-vuotiaiden joukkueet takaisin eurooppalaisiin kilpailuihin.
FIFA päätti kuitenkin lokakuussa kumota Venäjän kiellon maajoukkuepeleistä sallimalla maan alle 17-vuotiaiden tyttöjen ja poikien joukkueiden osallistumisen turnauksiin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla