Espanjassa käsittämätön tapaus – fani työnsi sormensa pelaajan takamukseen kesken pelin
Sevilla on vaatinut La Ligalta toimia sen jälkeen, kun eräs katsoja koski sopimattomasti joukkueen laitahyökkääjään Lucas Ocamposiin kesken ottelun.
Välikohtaus sattui maanantaina, kun Ocampos, 29, ja Sevilla pelasivat Espanjan pääsarjassa Rayo Vallecanon vieraana.
Argentiinalaislaituri oli heittämässä sivurajaheittoa, kun eräs katsoja tökkäsi häntä sormella takaapäin. Ocampos kääntyi sanomaan jotain katsojalle ja kutsui sitten erotuomarin paikalle.
Peli keskeytettiin hetkeksi, ja osa kotikannattajista naureskeli, kun Rayon pelaajat pyysivät yleisöä rauhoittumaan.
Ocamposin mielestä tilanteessa ei ollut mitään hauskaa.
– Voitte nähdä kuvista, mitä tapahtui. Toivottavasti La Liga suhtautuu siihen yhtä vakavasti kuin rasismiin ja näihin asioihin. En usko, että kaikki Rayon kannattajat ovat tuollaisia, koska he ovat aina kohdelleet meitä kunnioittavasti, mutta aina on yksi hölmö, kommentoi Ocampos DAZN:lle.
– Me tiedämme, mitä tapahtuisi, jos näin kävisi naisten jalkapallo-ottelussa. Pysyin rauhallisena, koska minulla on kaksi tytärtä, ja toivon, ettei tällaista tapahdu heille tulevaisuudessa.
– Toivon, että tarvittavat toimet toteutetaan ja että tällainen hölmöily ei tahraa fanijoukkoa, joka muuten käyttäytyi erittäin hyvin.
Myös Sevilla tuomitsi omassa lausunnossaan katsojan käytöksen. Rayo Vallecano kertoi, että se yrittää selvittää katsojan henkilöllisyyden kurinpitotoimien aloittamiseksi.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”
