”Eihän se optimaalinen tilanne ole” – Huuhkajat lähtee kohtalonotteluun haastavista asetelmista
HELSINKI. Huuhkajat lähtee ensi viikolla tavoittelemaan EM-kisapaikkaa jatkokarsinnoissa. Ensimmäisenä vuorossa on välierä Walesia vastaan ja perään mahdollinen finaali kotikentällä.
Suomen päävalmentaja Markku Kanerva nimesi peleihin mukaan käytännössä ykkösnyrkkinsä. Leo Väisänen on loukkaantumisen takia sivussa ja osalla mukaan nimetyistä on ”joitain pikkuvammoja”, mutta Kanervan mukaan pelaajat ovat vakuuttaneet, että ne selätetään.
Monet ovat miettineet, olisiko esimerkiksi Casper Terholla, 20, tai Topi Keskisellä, 21, jo käyttöä A-maajoukkueessa, mutta kumpikin on nimetty Pikkuhuuhkajien mukaan. Huuhkajilla ei ole jatkokarsinnassa yhtään ensikertalaista mukana.
Kanervalta kysyttiin lehdistötilaisuudessa, onko hän keskustellut esimerkiksi Keskisestä U21-joukkueen päävalmentajan Mika Lehkosuon kanssa.
– On ja monesta muustakin pelaajasta. Pitää aina miettiä, mikä rooli pelaajalle olisi tarjolla, kommentoi Kanerva.
Hyökkäyspäähän Suomella riittää tällä hetkellä laadukkaita vaihtoehtoja. Joel Pohjanpalo johtaa Italian Serie B:n maalipörssiä ja Marcus Forss on päässyt viime aikoina maalien makuun Middlesbrough’ssa. Ringistä löytyy myös luonnollisesti Huuhkajien kaikkien aikojen ykköstykki Teemu Pukki.
Kanerva myönsikin, että hänellä on positiivinen ongelma käsissään.
– Kyllä. Forss pärjännyt hyvin ja Pohjanpalo Serie B:ssä. Tässä on tehty erilaisia pelisuunnitelmia.
Yksi ei-niin-positiivinen ongelma on rajallinen valmistautumisaika. Huuhkajien edellinen peli oli marraskuussa, ja nyt vuoden alkajaisiksi pelataan heti kohtalonottelu.
– Valmistautuminen jää lyhkäiseksi. Taktisia asioita voidaan harjoitella kaksi päivää, sanoi Kanerva.
– Ei ole optimaalinen tilanne, että on ollut neljän kuukauden tauko.
Tilannetta hankaloittaa entisestään se, että kaikki Walesin pelaajat harjoittavat ammattiaan Britteinsaarilla, jossa kausi on ollut käynnissä loppukesästä saakka. He saapuvat siis välierään täydessä terässä, lyhyen matkustamisen jälkeen.
Huuhkajissa taas on monta pelaajaa, jotka vasta aloittelevat kauttaan seurajoukkueissaan. Lisäksi viisi suomalaispelaajaa tulee maaotteluihin Yhdysvalloista, joten lentokilometrit ja niiden vaikutukset jaloissa ovat täysin eri luokkaa kuin Walesilla.
– Eihän se optimaalinen tilanne ole. Pohjoismaidenkin sarjat alkavat vasta myöhemmin. Matkustaminen on aina tietynlainen ongelma. Se on tiedossa. Me tarkkailemme pelaajia koko ajan. Paras tieto tulee pelaajilta. Jetlag on vähän yksilöllinen juttu, miten se vaikuttaa, kommentoi Kanerva.
Jaakko Perttilä, Ville Liimatta
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?