Napoli on tehnyt Antonio Contelle tarjouksen kesään 2027 saakka ulottuvasta sopimuksesta seuran uutena päävalmentajana. Serie A:n suurseura tarjoaisi Fabrizio Romanon tietojen mukaan italialaisvalmentajalle seuran historian suurinta palkkaa.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨🔵 Napoli sent contract proposal to Antonio Conte for deal valid until June 2027 for club record salary.

Key details to be discussed next week with de Laurentiis, still in Napoli on Monday for public event.

Conte, always been open to Napoli job and excited by the project.

Conte, 54, on Romanon mukaan kiinnostunut pestissä Napolissa. Sopimuksen yksityiskohdista neuvotellaan vielä.

Conte on ollut ilman töitä saatuaan potkut Tottenhamista viime vuoden maaliskuussa. Huippuvalmentaja muistetaan myös pesteistään Italian maajoukkueessa, Chelseassa, Juventuksessa ja Internazionalessa.

Conte on voittanut valmentajaurallaan neljästi Serie A:n ja kerran Valioliigan.

Serie A:n kaudella 2022-2023 voittanut Napoli on tämän kauden sarjataulukossa kymmenentenä.

LUE MYÖS!