Ronaldinhon kohulausunto maajoukkueen tilasta hämmästytti Brasilian tähteä – iski isolla kuitilla takaisin
Brasilian tähtilaituri Raphinha yllättyi Ronaldinhon kriitikistä. Brassilegenda antoi voimakkaan lausunnosta maajoukkueen tilasta.
Ronaldinho, 44, syytti Brasilian pelaajia intohimon puutteesta maajoukkueen edustamisessa ja leimasi heidät keskinkertaisisiksi. Legendaarinen laituri myös ilmoitti, että hän aio seurata tämän kesän Copa Américaa.
Ronaldinhon kohauttava lausunto tuli keskiviikon Yhdysvaltoja vastaan 1-1-tasatulokseen päättyneen maaottelun jälkeen.
– Se oli siinä, olen saanut tarpeekseni. Tämä on Brasilian jalkapalloa rakastaville surullinen hetki. On vaikea löytää enää motivaatiota seurata otteluja. Tämä on ehkäpä viime vuosien surkein joukkue. Siellä ei ole ketään kunnioitettavia johtajia, vain suurimmaksi osaksi keskinkertaisia pelaajia, Ronaldinho arvosteli Instagramissaan.
– Olen seurannut jalkapalloa lapsesta asti kauan ennen sitä, kun minusta tuli ammattilaispelaaja. En ajatellut silloin näkeväni koskaan näin pahaa tilannetta. Ei rakkautta pelipaitaa kohtaan, eikä voimakasta luonnetta ja kaikkein tärkeimpänä: se jalkapallo.
– Esityksemme oli yksi huonoimmista, joita olen koskaan nähnyt. Niin sääli. Julistan siis nyt eroamiseni. En aio katsoa yhtäkään Copa Américan ottelua tai juhlia ainuttakaan voittoa.
Raphinha oli hämmentynyt Ronaldinhon sanomisista. FC Barcelonan laituri oli aiemmin kuullut legendan pyytäneen Vinícius Júniorilta lippuja maajoukkueen otteluihin.
– Ronaldinhon lausunto? En tiedä oliko se mainosta vai mitä. Minulle kerrottiin, että hän kysyi Vini Jr:lta lippuja meidän otteluihin. En allekirjoita hänen lausuntoaan, Raphinha kommentoi Fabrizio Romanon mukaan.
Ronaldinho teki 97 otteluun 33 maalia Brasilian paidassa vuosina 1999-2013. Hän voitti Copa Américan vuonna 1999 ja MM-kultaa kolme vuotta myöhemmin.
Copa América käynnistyy Yhdysvalloissa 20. päivä kesäkuuta. Turnaus päättyy heinäkuun 14. päivä.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Haastattelu: Juuso Hämäläinen odottaa Turun derbyjä – ”Viimeksi dominoitiin kentällä ja katsomossa”
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon


