Skotlannin valmentaja puhisi tuomariston päätöksestä: ”Tarvitsen vastauksen”

Skotlannin päävalmentaja Steve Clarke haluaisi kuulla tuomaristolta selityksen, miksi hänen joukkueelleen ei vihelletty pilkkua sunnuntaina Unkaria vastaan.
Clarken ryhmä hävisi Unkarille miesten EM-kisojen viimeisessä lohkopelissään 0-1 ja menetti mahdollisuutensa päästä parhaiden lohkokolmosten joukossa jatkoon.
Skotteja jäi ärsyttämään 79. minuutilla sattunut tilanne, jossa Stuart Armstrong eteni pallon kanssa rangaistusalueelle ja kaatui kontaktissa Unkarin Willi Orbánin kanssa.
Erotuomari Facundo Tello ei kuitenkaan viheltänyt pilliinsä, eikä videotuomari Alejandro Hernández nähnyt syytä puuttua peliin.
– Pelin suurin asia oli pilkkutilanne. Miksei sitä annettu? Tarvitsen vastauksen. Minun on tiedettävä, miksi sitä rangaistuspotkua ei annettu, sanoi Clarke BBC:n mukaan.
– En ymmärrä, miten VAR voi katsoa sitä ja sanoa, ettei se ole rangaistuspotku. Minulla on siitä sanottavaa, mutta pidän rahoistani, sanoi skottivalmentaja viitaten mahdolliseen rangaistukseensa.
Peli vieläpä päättyi Skotlannin kannalta todella katkeralla tavalla, sillä Unkari iski voittomaalinsa lisäajan 10. minuutilla vastahyökkäyksestä.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat