Skotlannin valmentaja puhisi tuomariston päätöksestä: ”Tarvitsen vastauksen”
Skotlannin päävalmentaja Steve Clarke haluaisi kuulla tuomaristolta selityksen, miksi hänen joukkueelleen ei vihelletty pilkkua sunnuntaina Unkaria vastaan.
Clarken ryhmä hävisi Unkarille miesten EM-kisojen viimeisessä lohkopelissään 0-1 ja menetti mahdollisuutensa päästä parhaiden lohkokolmosten joukossa jatkoon.
Skotteja jäi ärsyttämään 79. minuutilla sattunut tilanne, jossa Stuart Armstrong eteni pallon kanssa rangaistusalueelle ja kaatui kontaktissa Unkarin Willi Orbánin kanssa.
Erotuomari Facundo Tello ei kuitenkaan viheltänyt pilliinsä, eikä videotuomari Alejandro Hernández nähnyt syytä puuttua peliin.
– Pelin suurin asia oli pilkkutilanne. Miksei sitä annettu? Tarvitsen vastauksen. Minun on tiedettävä, miksi sitä rangaistuspotkua ei annettu, sanoi Clarke BBC:n mukaan.
– En ymmärrä, miten VAR voi katsoa sitä ja sanoa, ettei se ole rangaistuspotku. Minulla on siitä sanottavaa, mutta pidän rahoistani, sanoi skottivalmentaja viitaten mahdolliseen rangaistukseensa.
Peli vieläpä päättyi Skotlannin kannalta todella katkeralla tavalla, sillä Unkari iski voittomaalinsa lisäajan 10. minuutilla vastahyökkäyksestä.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”