HJK:n maalivahti Elmo Henriksson siirtyy vuoden lainasopimuksella espanjalaiseen Sporting Gijóniin, jolla on diilissä osto-optio mukana.

Henriksson, 21, on myös tehnyt Klubin kanssa kauden 2025 loppuun ulottuvan jatkosopimuksen.

Kirkkonummelaislähtöinen Henriksson on edustanut HJK:ta 13-vuotiaasta asti ja pelannut seuran edustusjoukkueessa seitsemän kertaa. Kaksi viime kautta hän vietti lainalla IFK Mariehamnissa, jossa vastuuta kertyi lähes 50 pelin verran.

– Nyt aukesi tällainen erinomainen mahdollisuus, ja olen tosi innoissani siitä. Odotan innolla pre-seasonin alkua, ja aion antaa kaikkeni, kommentoi Henriksson HJK:n sivuilla.

Sporting Gijón pelaa Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjaportaalla. La Nueva Españan mukaan Henriksson siirtyy lähtökohtaisesti seuran reservijoukkueseen, joka pelaa maan viidennellä sarjatasolla, mutta hän liittyy myös ykkösmiehistön maalivahtirinkiin.

HJK Helsinki

@hjkhelsinki
𝐄𝐥𝐦𝐨 𝐄𝐬𝐩𝐚𝐧𝐣𝐚𝐚𝐧

⚽️ Maalivahti Elmo Henriksson teki jatkosopimuksen ja lähti lainalle Espanjaan

⚽️ La Liga 2:ssa pelaavalla Sporting Gijonilla on vuoden lainan jälkeen osto-optio

Uutinen 👉🏻
hjk.fi/artikkelit/mie…

#HJK #Veikkausliiga

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS