Christian Pulisic latasi suorat sanat Yhdysvaltojen maajoukkueen tilanteesta
Yhdysvaltojen jalkapalloliitto tiedotti aiemmin tällä viikolla palkanneensa Mauricio Pochettinon miesten A-maajoukkueen peräsimeen.
Pochettino allekirjoitti kaksivuotisen sopimuksen, joka ulottuu kesän 2026 MM-lopputurnaukseen. Yhdysvallat isännöi kisoja Meksikon ja Kanadan kanssa.
Gregg Berhalter sai potkut Yhdysvaltojen A-maajoukkueen päävalmentajan paikalta Copa Américan jälkeen. Yhdysvallat jäi kotikisoissaan lohkoon voitettuaan vain yhden ottelun.
Joukkueen kapteeni Christian Pulisic tiedostaa Yhdysvaltojen alisuorittaneen oikein urakalla viime aikoina. Pulisic toivoo Pochettinon tuovan maajoukkueeseen voittamisen kulttuuria.
– Nyt on aika kääntää sivua. Meidän on todellakin nostettava tasoamme. Minusta tuntuu pahalta, mutta tiedän tulevaisuuden olevan kirkkaampi. Toivottavasti Pochettino tuo joukkueeseen sellaisen kulttuurin, jossa pelaajat ovat valmiita taistelemaan, ottamaan riskejä ja voittamaan. Monen asian on muututtava. Esimerkiksi mentaliteetin ja kulttuurin. Mielestäni meillä on laatua, mutta edellä mainitsemani asiat ovat sellaisia, jotka Pochettino haluaa ensitöikseen muuttaa.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin