Ennakkopaketti Kansojen liigan otteluun Suomi-Kreikka: Mistä näet pelin, arvioidut avauskokoonpanot ja Markku Kanervan kommentit

Suomen taival Kansojen liigan B-liigassa päättyy sunnuntaina kotiyleisön edessä Kreikkaa vastaan. Huuhkajien putoaminen C-liigaan on jo varmistunut ja Helsingin Olympiastadionilla pelataan vain kunniasta.
Huuhkajien kohtalo Kansojen liigassa sai sinettinsä torstaina Dublinissa 0-1-tappiolla Irlannille. Markku Kanervan valmentama A-maajoukkue on hävinnyt kaikki viisi peliään turnauksessa.
Ensimmäinen kohtaaminen Kreikkaa vastaan päättyi vieraskentällä 0-3-tappioon syyskuussa. Huuhkajat hävisi myös kahdesti Englannin ja Irlannin kohdatessa.
Koko Huuhkajien Kansojen liigan taipaleen aikana tehtyjä maaleja vain kaksi ja päästettyjä peräti 11. Marraskuun otteluissa lisähuolta ovat tuoneet poissaolot. Rasmus Schüller ei pystynyt pelaamaan Irlannin vierailulla sairastelun vuoksi. Keskikenttäpelaajan lisäksi sivussa ovat sunnuntaina myös Matti Peltola ja varamaalivahti Viljami Sinisalo.
Kreikka on pelannut puolestan erinomaisen turnauksen ja jahtaa Helsingissä edelleen nousua A-liigaan. Toistaiseksi suurin taidonnäyte oli vierasvoitto Englannista Wembleyllä lokakuussa.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Englanti ENG | 6 | 5 | 0 | 1 | 16-3 | 15 |
2 | Kreikka GRE | 6 | 5 | 0 | 1 | 11-4 | 15 |
3 | Irlanti IRL | 6 | 2 | 0 | 4 | 3-12 | 6 |
4 | Suomi FIN | 6 | 0 | 0 | 6 | 2-13 | 0 |
Kansojen liiga hyvällä tuloksella päätökseen
Päävalmentaja Kanervan mukaan Huuhkajat on motivoitunut voittamaan sunnuntaina kotiyleisön edessä. Vaikea syksy halutaan päättää kunniakkaasti.
– On mukava pelata taas kotona. Haluamme päättää Nations Leaguen hyvään esitykseen ja ennen kaikkea hyvään tulokseen, Kanerva kommentoi A-maajoukkueen lehdistötilaisuudessa lauantaina.
Kreikka hävisi torstaina Englannille 0-3-lukemin kotikentällä. Huuhkajien sunnuntain vieras tarvitsee Englannin pistemenetyksen Irlantia vastaan ja voiton Helsingistä noustakseen suoraan Kansojen liigan A-sarjaan.
– Kreikka tarvitsee voiton ja on aika saletti, että he avaavat ykkösryhmällään. Miten aktiivisesti he tulevat meitä prässäämään, jää nähtäväksi. Kreikka on osoittanut olevansa hyvä joukkue. He ovat päästäneet neljä maalia ja kaikki otteluissa Englantia vastaan, Kanerva analysoi illan vastustajaa.
– Yksi heidän vahvuutensa on tuo vastahyökkäyspelaaminen. Tulevat todella vauhdilla. Siinä meidän täytyy olla hyökätessä tarkkana, että meillä on riittävä tasapaino ja pystymme ennen kaikkea ehkäisemään nopeat vastaiskut.
Kanerva mainitsi Kreikalta myös laadukkaan hyökkäyskaluston. Viime kohtaamisessa Huuhkajia kahdesti rangaissut Fotis Ioannidis on ollut joukkueen ykköspyssy Kansojen liigassa kolmella osumallaan. Myös Englannin kaadossa lokakuussa kaksi maalia tehnyt Vasilios Pavlidis on vaarallinen uhka.
Vasemman laitapuolustajan paikalta löytyy puolestaan Liverpoolia useamman vuoden edustanut Kostas Tsimikas.
– Taitava joukkue. Sieltä löytyy juoksuvoimaa ja luovuutta. Jos ajatellaan hyökkäyskalustoa, siellä on paljon vaihtoehtoja etenkin laidoilla, Kanerva arvioi.
Avauskokoonpanoarviot
Suomi: Lukas Hradecky; Ilmari Niskanen, Daniel O’Shaughnessy, Arttu Hoskonen, Nikolai Alho; Kaan Kairinen, Glen Kamara; Onni Valakari, Daniel Håkans, Joel Pohjanpalo, Teemu Pukki.
Kreikka: Odysseas Vlachodimos; Kostas Tsimikas, Konstantinos Koulierakis, Kostas Mavropanos, Lazaros Rota; Manolis Siopis, Dmitrios Kourbelis, Anastasios Bakasetas; Fotis Ioannadis, Georgios Masouras, Vasilios Pavlidis.
Televisiointi
Suomen ja Kreikan välinen ottelu käynnistyy kello 19:00 Helsingin Olympiastadionilla. Ottelu televisioidaan suorana Ylen TV2-kanavalla ja Yle Areenassa. Studiolähetys käynnistyy puoli tuntia aiemmin kello 18.30. Ottelun selostaa Matti Härkönen.
LUE MYÖS!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- José Mourinho palasi ex-seuraansa – lupasi näyttää itsestään uuden puolen
- Parhaat nettikasinot 2025 – Pelaa luotettavasti ja verovapaasti
- Italopodcast: Italialaiset eivät enää osaa puolustaa?
- Ville Kosken valmentaja vaihtuu
- José Mourinho löytämässä uuden työnantajan
- Virallista: Optio käytetty – avainpelaaja jatkaa FC Interissä
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Virallista: Optio käytetty – avainpelaaja jatkaa FC Interissä
- Ville Kosken valmentaja vaihtuu
- José Mourinho löytämässä uuden työnantajan
- Käsittämätön ilta Mestarien liigassa!
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Italopodcast: Italialaiset eivät enää osaa puolustaa?
- José Mourinho palasi ex-seuraansa – lupasi näyttää itsestään uuden puolen
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”