Mika Lehkosuo kommentoi Pikkuhuuhkajien EM-lohkoa SuomiFutikselle – paljasti mitä kurkki puhelimelta koko arvonnan ajan

Pikkuhuuhkajien lohko U21 EM-kisoihin arvottiin tiistaina. Suomi pelaa D-lohkossa yhdessä Hollannin, Ukrainan ja Tanskan kanssa.
Suomen päävalmentaja Mika Lehkosuo kommentoi tuoreeltaan arpaa SuomiFutis-sivustolle.
Ensimmäiset mietteet arvasta?
– Kuusi kuukautta, että kisat alkaa. Tuskin maltan odottaa, että pääsen kilpailemaan tuohon lohkoon. Uusia vastustajia, ei olla kohdattu heitä aikaisemmin. Nyt skouttaustyö alkaa.
Oletko seurannut lohkovastustajien pelaamista?
– En ole. Kun Norjaa skouttasin, he pelasivat yhden harjoitusottelun Tanskaa vastaan kesällä. Se on hyvässä muistissa. Mutta tässä on paljon aikaa. Ehtii tapahtua erilaisia asioita, saattaa muuttua niin meillä kuin vastustajilla.
– Tässä on maaliskuun FIFA-ikkuna ja muutamat pelit. Sieltä saadaan lisäinfoa vastustajista.
Väistikö Suomi mielestäsi kaikkein kovimmat vastustajat?
– En tunne niitä joukkueita [Espanjaa, Englantia jne.] niin tarkkaan, joten on vaikeaa arvioida. Olisikohan Hollanti saanut täydet tai melkein täydet pisteet karsintalohkossaan. En tiedä, onko Hollanti yhtään huonompi kuin nuo isot maat vai onko jopa parempi.
– Kaikki nuo joukkueet ovat varmasti kovia.
Mitkä ovat seuraavat askelmerkit?
– Nyt täällä Slovakiassa ollaan muutama päivä. Tutustutaan majapaikkoihin, stadioneihin, perusleiriin – missä ollaan ja harjoitellaan – hotelleihin. Siellä on jotain vaihtoehtoja, joista pitää jo valita. Meitä kierrätetään ja meille esitellään paikkakuntia.
– Seuraavat askeleet ovat konkreettisesti maaliskuussa, kun pelataan seuraavat treenipelit. Siihen aletaan nopealla tahdilla etsiä sopivia vastustajia. Sitten tietysti tässä välissä seuraan tottakai meidän pelaajiemme edesottamuksia, miten he pärjäävät seurajoukkueissaan.
Onko tavoitteena saada ainakin joku harjoitusottelu kaikkein kovimpia joukkueita vastaan?
– Pitää selvittää, mitkä ne vaihtoehdot ovat. Ilman muuta halutaan kovia vastustajia vastaan pelata, saman tasoisia kuin mitä kesälläkin kohdataan. Se on selvä.
Haluatko lähettää terveisiä Helmareille, jotka etenivät nyt niin ikään EM-kisoihin?
– Sitä seurattiin tuossa livenä ennen arvontaa ja arvontojen aikana. Puhelinta kurkittiin koko ajan ja jännitettiin, säilyykö hieno johtoasema. Sehän säilyi.
– Ihan upeaa suomifutikselle, että kesällä on kaksi mahtavaa lopputurnausta luvassa. Kuka tietää enemmänkin, koska kaikki poika- ja tyttöjoukkueet ovat myös kevään jatkokarsinnoissa mukana. Sieltä saattaa tipahdella vielä lisää lopputurnauksia loppukevääseen tai kesään. Hienoja hetkiä eletään suomifutiksen kannalta.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan