Roman Eremenko sai yllättävän puhelun suomalaisvalmentajalta – ulkomaan unelma heräsi vielä kerran eloon: ”Hän oli lähellä kyynelehtiä”

Roman Eremenko saattaa saada uuden mahdollisuuden ulkomaan siirtoon. Scottish Sun uutisoi keskikenttäpelaajan harjoitelleen St. Johnstonen mukana Simo Valakarin alaisuudessa.
Eremenko, 37, on pelannut viimeiset kaudet Veikkausliigaa Hongan ja Gnistanin riveissä. Huuhkajissa 73 ottelua pelannut suomalaistähti on tällä hetkellä ilman sopimusta.
Valakari paljastaa saaneensa vinkin Eremenkosta juuri MLS-seura San Diego FC:hen siirtyneeltä pojaltaan Onnilta.
– Onni harjoitteli Romanin kanssa joulun aikaan pitääkseen itsensä kunnossa. Hän sitten soitti minulle ja paljasti Romanin olevan hyvässä kunnossa, ja että minun tulisi ottaa häneen yhteyttä, Valakari kertoi Scottish Sunille.
– Roman on saapunut muutamaksi päiväksi harjoittelemaan kanssamme. Se toimii molemmille osapuolille. Me pääsemme näkemään hänet ja hän voi tarkastella seuraamme.
– Se on paras ratkaisu ennen kuin me istumme alas ja juttelemme asioista pidemmälle.
Eremenko oli uransa huipulla ennen vuoden 2016 dopingkäryä kokaiinista, ja sitä seurannutta kahden vuoden mittaista kilpailukieltoa. Aiemmin Italian, Ukrainan ja Venäjän kentillä uraa luonut keskikenttäpelaaja on löytänyt viime vuosina uuden nousuvaihteen Veikkausliigassa.
Valakari uskoo Eremenkon ansaitsevan uuden mahdollisuuden. Yllättävä soitto sai tähtipelaajan liikuttumaan onnesta.
– Roman tuntee, ettei hän ole menneisyyden virheidensä takia pystynyt täyttämään potentiaaliaan urallaan. Kun soitin hänelle ja kysyin haluaako hän tulla tänne, hän oli lähellä kyynelehtiä. Hän ajatteli, ettei hän saisi koskaan uutta mahdollisuutta ulkomailla, suomalaisvalmentaja avasi puheluaan Eremenkolle.
– Hän pelasi Suomessa kauden ja oli erinomainen seurassaan. Olen ihaillut häntä pitkään ja seuraan totta kai kotimaista sarjaamme.
Eroaa isoveljestään
Myös Eremenkon isoveli Alexei Eremenko Jr. pelasi urallaan Skotlannissa edustettuaan Kilmarnockia. Valakari pääsi työskentelemään myös Alexein kanssa hyökkääjän viimeisinä uravuosina SJK:ssa.
Valakari näkee Eremenkossa isoveljeensä Alexeihin verrattuna yhden merkittävän eron.
– Työskentelin aiemmin hänen veljensä kanssa, ja heidät erottaa yksi positiivinen asia. Roman pelaa enemmän joukkueelle. Alexei halusi vain hyökätä ja mennä aina eteenpäin! St. Johnstonen suomalaisvalmentaja selitti.
– Roman tekee enemmän töitä joukkueelle, mitä tarvitaan tällä tasolla. Hän on ollut suurissa seuroissa ja pelannut Mestarien liigaa. Roman ei ole räiskyvä pelaaja. Hän tekee yksinkertaiset asiat todella hyvin. Hänellä on jalkapalloaivot. Se on ihan kuin hänellä olisi tietokone päänsä sisällä.
St. Johnstone on Skotlannin Valioliigassa sarjataulukossa viimeisenä 23 kierroksen jälkeen. Valakari saapui seuran päävalmentajaksi lokakuussa 2024.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Huuhkajien vaarallisin pelaaja sanoi suoraan: ”Minun olisi pitänyt tehdä maali”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Onko Huuhkajat liian pehmeä omassa boksissa? Näin Jacob Friis vastasi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki