Alex Ringiltä rehellistä puhetta Huuhkajat-uhrauksestaan – tältä lähes kahdeksan vuotta sitten tehty päätös tuntuu nykyään

HELSINKI. Alex Ring teki vajaa kahdeksan vuotta sitten raskaan päätöksen ja katkaisi maajoukkueuransa Huuhkajissa. Keskikenttäpelaaja avasi torstaina HJK:n mediatilaisuudessa ajatuksiaan uhrauksestaan tänä päivänä.
Ring, 33, palasi tällä viikolla HJK:n paitaan kaksivuotisella sopimuksella 14:n ulkomailla vietetyn vuoden jälkeen. Keskikenttäpelaajan sopimus MLS-seura FC Austinissa tuli viime kauden jälkeen päätökseen, eikä seura käyttänyt optiota jatkosta.
Yhdysvaltoihin alkuvuodesta 2017 muuttanut Ring oli ennen Huuhkajat-päätöstään viettänyt ensimmäiset puoli vuottaan New York Cityn riveissä MLS:ssä. A-maajoukkueen jättäminen ei ollut miehen omien sanojen mukaan helppo ratkaisu, mutta liiallinen rasitus muun muassa matkustuksesta ja siitä seuranneet vammat vaativat tekemään uhrauksia.
Syyskuun 2017 MM-karsintaottelu Islantia vastaan Tampereella oli toistaiseksi viimeinen kerta, kun Ring nähtiin Huuhkajien paita päällään.
– Minulla meni polvi silloin ihan rasituksesta, kun seura ja liitto eivät saaneet sovittua, että olisin voinut jäädä joistakin peleistä pois ihan vain rasituksen takia. Sitten jossain vaiheessa oli vain itse tehtävä se päätös, että näin minä en pysty ainakaan jatkamaan, Ring vastasi SuomiFutiksen kysymykseen maajoukkuepäätöksestä.

Maajoukkueesta poistuminen nuorella iällä ei ole jäänyt kummittelemaan jälkeenpäin Ringin ajatuksiin. Keskikenttäpelaaja on tyytyväinen, että hän on pystynyt sen ansiosta luomaan menestyksekkään ammattilaisuran Yhdysvalloissa.
Ring seisoo edelleen suoraselkäisesti pitkän harkinnan jälkeen tehdyn päätöksensä takana.
– En ole katunut sitä. Jos teen tuollaisen päätöksen, niin en katso enää taaksepäin. Itselleni on tärkeää miettiä asiat hyvin, Ring avasi.
– Eihän se helppoa ollut. Rakastin pelata maajoukkueessa ja edustaa Suomea. Kyllä uskon, että se oli oikea päätös. Sen ansiosta olen pystynyt vetämään tällä tasolla näin pitkään ikäisekseni.
Mitä jos Huuhkajat kutsuisi takaisin?
Huuhkajissa on alkamassa uusi aikakausi tuoreen päävalmentajan tanskalaisen Jacob Friisin alaisuudessa. Suomen miesten A-maajoukkue aloittaa MM-karsinnat maaliskuussa Maltaa ja Liettuaa vastaan.
Ringin palattua Suomeen HJK:n paitaan, matkustusrasitusta ei ole enää samassa mitassa kuin maailman toisella puolella asuessa.
Mitä jos päävalmentaja Friis osoittaisikin mielenkiintoa Ringin palveluksille ja ottaisi yhteyttä?
Kyseessä on kysymys, johon Ringin on henkilökohtaisesti vaikea vastata. Ovathan hänen vuotensa Huuhkajissa jo kaukana menneisyydessä.
– En ole puhunut aiheesta edes lähipiirini kanssa. Se ei ole vain tullut esille, koska en ole ollut maajoukkueen mukana moneen vuoteen. Totta kai seuraan kaikki pelit suomalaisena ja joitain kavereitakin vielä joukkueessa on. En tiedä, mikä vastaukseni olisi, koska en ole perehtynyt ollenkaan asiaan, Ring tunnusti rehellisessä vastauksessaan medialle.
Ring pelasi vuosina 2011-2017 yhteensä 44 A-maaottelua Huuhkajissa. Keskikentän ankkuri onnistui kahdesti maalinteossa ja syötti kolme osumaa.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Jonathan David unelmoi siirrosta Espanjaan: ”Valioliiga on nopeampi ja fyysisempi sarja, mutta…”
- Urho Nissilä teki jatkosopimuksen Unkarissa – joukkue taistelee mestaruudesta
- Bild: Manuel Neuer, 38, saattaa sittenkin palata Saksan maajoukkueeseen
- Florian Wirtzin uskotaan suostuvan Bayer Leverkusenin jatkosopimustarjoukseen – Bayern München kintereillä
- Sport Bild: Lukas Hradecky saanee uuden kilpakumppanin kesällä – Matěj Kovářin määrä poistua Bayer Leverkusenista
- Haastattelu: Aki Riihilahti haluaa pidemmän sarjakauden – ”Olosuhdekriteerejä voisi kiristää”
- Expressen: Leo Väisänen palaa Allsvenskaniin
- Joel Pohjanpalon valmentaja potku-uhan alla
- Miro Tenho ihailee Matias Siltasen poikkeuksellista ominaisuutta – tämän muutoksen Jani Honkavaara on tuonut Djurgårdeniin
- Argentiinalle surkea uutinen Lionel Messistä – MM-karsintojen huippuottelut tulossa
- Sport Bild: Lukas Hradecky saanee uuden kilpakumppanin kesällä – Matěj Kovářin määrä poistua Bayer Leverkusenista
- Florian Wirtzin uskotaan suostuvan Bayer Leverkusenin jatkosopimustarjoukseen – Bayern München kintereillä
- Haastattelu: Aki Riihilahti haluaa pidemmän sarjakauden – ”Olosuhdekriteerejä voisi kiristää”
- Bild: Manuel Neuer, 38, saattaa sittenkin palata Saksan maajoukkueeseen
- Expressen: Leo Väisänen palaa Allsvenskaniin
- Urho Nissilä teki jatkosopimuksen Unkarissa – joukkue taistelee mestaruudesta
- Joel Pohjanpalon valmentaja potku-uhan alla
- Miro Tenho ihailee Matias Siltasen poikkeuksellista ominaisuutta – tämän muutoksen Jani Honkavaara on tuonut Djurgårdeniin
- Argentiinalle surkea uutinen Lionel Messistä – MM-karsintojen huippuottelut tulossa
- Ville Tikkaselta paljastus yllätyskutsustaan Huuhkajiin – tästä syystä HJK tuntui oikealta askeleelta ulkomaiden sijaan