Cristiano Ronaldo väitti olevansa kaikkien aikojen paras pelaaja – vanha joukkuetoveri eri mieltä: ”Hän on aina yrittänyt olla paras, mutta…”
Cristiano Ronaldo ilmoitti hiljattain El Chiringuiton haastattelussa olevansa historian paras jalkapalloilija.
Ronaldo on tuonut mielipiteensä esiin useampaan otteeseen viime vuosina.
Viidesti maailman parhaaksi pelaajaksi valittu Ronaldo, 40, kertoi Chiringuitolle olevansa myös kaikkien aikojen kokonaisvaltaisin pelaaja.
Ronaldon kanssa neljän vuoden ajan Real Madridissa pelannut Ángel Di María otti kantaa vanhan joukkuetoverinsa kommentteihin Infobaen haastattelussa.
– En ole yllättynyt niistä. Pelasin hänen kanssaan neljän vuoden ajan. Ronaldo on aina ollut tuollainen. Hän on aina antanut samanlaisia kommentteja. Ronaldo on aina yrittänyt olla paras, mutta ikävä kyllä hän syntyi väärään sukupolveen, koska samaan aikaan syntyi eräs pelaaja, jota oli osoitettu taikasauvalla, Di María viittasi Leo Messiin.
– Numerot osoittavat todellisuuden. Messillä on kahdeksan Ballon d’Oria ja Ronaldolla viisi. Toinen heistä on voittanut maailmanmestaruuden ja se tekee suuren eron. Tämän kaksikon välillä on paljon eroa.
– Ja sitten katsotaan itse peliesityksiä. Toinen heistä pelaa niin kuin olisi kotinsa takapihalla ja laukoo pallon aina samaan yläkulmaan. Hän on tehnyt niin jo 20 vuoden ajan. Ihmiset aina sanovat tietävänsä jo valmiiksi, mitä Messi tulee tekemään. Kehotan heitä itse tekemään tuollaisia maaleja ja pelaamaan tuolla tavalla lähes 40-vuotiaana. Minulle Messi on ilman muuta historian paras pelaaja.
LUE MYÖS
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Englannin hyökkääjän EM-kisat vaarassa – joutuu oikeuteen pahoinpitelystä kesällä 2028
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Suomelle 30 000 euron sakot Uefalta
- Valmentaja: Viljami Sinisalon rooli Celticissä selviää pian