HJK neuvottelee Alex Ringin kanssa – Teemu Pukki: ”Ollaan paljon keskusteltu tästä”
HELSINKI. HJK esitteli tiistaina Teemu Pukin medialle Bolt Areenan uumenissa.
Pöly ei ole ehtinyt edes laskeutua suomalaisen jalkapallon mittakaavassa poikkeuksellisesta siirrosta, kun puhutaan jo seuraavasta.
Alex Ring harjoitteli tammikuussa HJK:n mukana, ja nyt Klubista myönnettiin SuomiFutis-sivustolle, että neuvotteluja Ringin kanssa käydään.
– Ei ole millään lailla salaisuus, että hän etsii joukkuetta ja on treenannut meidän kanssamme. Kyllä mekin hänen kanssaan neuvottelemme, HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti sanoi.
– Kaikki varmaan ymmärtävät Alex Ringin tason pelaajana. Hän on vapaa pelaaja ja hän on meidän kanssamme ollut täällä. Hän katsoo, mitä maailmalta löytyy ja sitten katsotaan.
Asiaan otti kantaa myös HJK:n urheilujohtaja Petri Vuorinen, joka vastaa joukkueen kokoamisesta.
– Sama kuin Pukissa. Jos pelaaja on kunnossa ja haluaa tulla, niin se on se ensimmäinen lähtökohta näissä kokeneissa pelaajissa. Hän on kunnossa tällä hetkellä, hän oli harjoittelemassa tammikuussa [HJK:n mukana]. Katsotaan, mihin se johtaa jos se menee eteenpäin, Vuorinen kommentoi SuomiFutikselle.
– Meillä on paljon keskikenttäpelaajia jo, mutta hän on hyvä pelaaja. Mielestäni myös johtajuutta tarvitaan. Kokeneet pelaajat pystyvät tuomaan sitä.
Vuoriselta kysyttiin, tarkoittaako vastaus sitä, että hän on kiinnostunut Ringistä pelaajana.
– Olen, jos se tulee mahdolliseksi. Tässä on se haaste myös, että paljonko se vie pelaajabudjetista. Kysyn aina, onko meillä tilaa tämän jälkeenkin. Minulle on tärkeä tieto, ettei se ole pois mistään.
Lopulta myös päivän päätähti Teemu Pukki pääsi kommentoimaan Ringin tilannetta. Pukkikin myönsi suoraan, että hän yrittää suostutella keskikenttämiestä takaisin HJK:hon.
– Mielelläni, todella mielelläni [ottaisin Ringin taas samaan joukkueeseen]. Ollaan hyviä kavereita ja ollaan paljon keskusteltu talven aikana tästä. Tietysti yritän Alexia puhua [tänne], katsotaan mitä tapahtuu. Mutta mielelläni olisin Alexin kanssa jengikaveri, Pukki kommentoi SuomiFutikselle.
– Hän on hyvä pelaaja ja pystyisi näyttämään taitonsa vielä Suomessa, kun ei ole ehkä viime vuosina ollut niin tiedetty pelaaja Suomessa. Hänellä olisi paljon annettavaa. Toivottavasti tulee.
Yhdysvalloissa Pukki pelasi samassa joukkueessa Robin Lodin kanssa. Siinä missä Pukilla Yhdysvaltain-seikkailu meni toisen kauden osalta penkin alle ja ikävä perheen luo painoi, Lodin tilanne on ollut toinen. Mutta voisiko Lodkin seurata Pukin jalanjäljissä Klubiin?
– Uskon, että Röbä vielä jossain vaiheessa nähdään HJK:ssa ja Veikkausliigassa, mutta hänellä on diili siellä voimassa ja hän on tosi hyvässä asemassa seurassa. Hän tykkää olla siellä ja hänellä on perhe siellä mukana. Saa nähdä, koska se tapahtuu, mutta uskon, että hän pelaa vielä HJK:ssa, Pukki sano.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran