Juventus kärsi nöyryyttävän tappion – valmentaja suuttui pelaajilleen: ”Tämä on häpeällistä”
Juventuksen surkea kausi sai jatkoa keskiviikkoiltana, kun se putosi Coppa Italiasta hävittyään kotikentällään yksiosaisessa puolivälieräottelussa Empolille.
Useita Primavera-joukkueensa pelaajia peluuttanut Empoli pudotti Juventuksen lopulta rangaistuspotkukilpailussa.
Juventus putosi viime viikolla Mestarien liigasta ensimmäisellä pudotuspelikierroksella hävittyään PSV:lle yhteismaalein 3-4.
Juventuksen päävalmentaja Thiago Motta kritisoi etenkin pelaajiensa asennetta. Mottan mukaan joukkue kärsii merkittävistä asenneongelmista.
– Tämä on häpeällistä. Tunnen häpeää siitä, mitä näimme ensimmäisellä jaksolla. Toivon pelaajieni tuntevan samoin. Asenne oli häpeällisellä tasolla. Kenties epäonnistuin siinä, etten saanut pelaajiani ymmärtämään sitä, miten tärkeästä ottelusta oli kyse. Teimme virheen ja siksi emme ole välierissä. Putosimme ansaitusti.
Mottan mielestä joukkueessa on pelaajia, jotka odottavat asioiden tapahtuvan itsestään.
– Emme antaneet mitään kentällä. Teimme virheen juuri sillä osa-alueella, missä sitä ei ole tehtävä, eli asenteessa. Minun on pyydettävä anteeksi kannattajiltamme, koska nyt olemme pohjalla. Sinun on ansaittava asioita, eikä vain odotettava niitä, ja silti jotkut täällä vain odottavat, vaikkeivät tee sen eteen mitään.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Itävalta yrittää pysäyttää Lamine Yamalin – ”Kaikki jalkapallon ystävät rakastavat katsoa”
- LIVESEURANTA: Itävalta haastaa Espanjan!
- Belgian pelaajat riitelivät kentällä ennen ihmenousua – ”Joskus sellaista tarvitaan”
- ”Ei ikinä punainen kortti” – Yhdysvallat joutuu seuraavaan MM-peliinsä ilman ykköshyökkääjäänsä
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Yhdysvallat jatkoon MM-kisoissa – ykköstykki katseli punaista
- Yksi MM-kisojen hurjimmista trillereistä – Belgia nousi kuilun partaalta jatkoon
- MM-jymypaukku lipui Kongon käsistä – Harry Kane ampui Englannin neljännesvälieriin
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- L’Équipe: Glen Kamara jätettiin ulos Rennesin harjoituskaudelta
- LIVESEURANTA: Englanti jatkaa MM-neljännesvälieriin! Harry Kane nousi sankariksi
- Yksi MM-kisojen hurjimmista trillereistä – Belgia nousi kuilun partaalta jatkoon
- Erling Haalandin viime hetken maali jäi ärsyttämään vastustajan leirissä – ”Juuri niin tänään kävi”
- Chelsean jättänyt Jimi Tauriainen löysi uuden seuran
- Lionel Messillä ja Kylian Mbappélla kuusi osumaa – ranskalaistähti kommentoi maalipörssin tilannetta
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Ashley Coffey löysi uuden seuran
- Brasilian luottopelaaja sivussa neljännesvälierästä – MM-kisat ohi?