Bayernin supertähdelle pitkä jatkosopimus – ”Tähän päätökseni perustuu”
Joshua Kimmich jatkaa Bayern Münchenissä. 30-vuotias tähti on allekirjoittanut jatkosopimuksen kesään 2029 saakka.
Kimmichillä tulee kesällä 10 vuotta täyteen Bayernissa. Keskikenttäpelaaja siirtyi seuraan Stuttgartista kesällä 2015 vain 8,5 miljoonalla eurolla.
Kimmich on voittanut Bayernin kanssa muun muassa kahdeksan Bundesliigan mestaruutta ja Mestarien liigan.
– Bayern tarvitsee pelaajia, jotka eivät vain kanna paitaa, vaan myös kantavat vastuuta kentällä ja sen ulkopuolella. Joshua Kimmich on yksi näistä pelaajista, Bayernin puheenjohtaja Herbert Haimer kommentoi seuran tiedotteessa.
– Hänen päättäväisyyteensä ja sitoutuneisuutensa vastaa Bayernin vaalimia arvoja. Hänen tulisi olla silta tämän sukupolven ja uuden aikakauden välillä, toimitusjohtaja Jan-Christian Dreesen puolestaan sanoi.
Kimmich on pelannut yhteensä 429 kilpailullista ottelua Bayernin riveissä. Saksan A-maajoukkueen kapteeni on iskenyt 43 maalia ja syöttänyt peräti 115.
– Minulla on Bayernissa paras ympäristö saavuttaa tavoitteeni. Tähän päätökseni perustuu. Minulle ei ole olemassa tällä hetkellä parempaa pakettia seuratovereita, valmentajia ja seuraympäristöä, saavuttaakseni maksimaalisen menestyksen. Tunnen olevani kotona, enkä ole vielä valmis lopettamaan, Kimmich selitti jatkosopimustaan.
LUE MYÖS!
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
