Lähde: Leverkusen tavoittelee entistä Man United -valmentajaa Xabi Alonson seuraajaksi
Bayer Leverkusen tavoittelee Erik ten Hagia Xabi Alonson seuraajaksi, kertoo Kicker. Alonso on yhdistetty mediassa Real Madridin kärkiehdokkaaksi Carlo Ancelottin tilalle.
Leverkusen on tietoinen Alonson kiinnostuksesta palata Real Madridiin, jota espanjalainen edusti pelaajaurallaan. Leverkusenin toimitusjohtaja Fernando Carro on vahvistanut päävalmentajan sopimuksessa pykälän, jolla hän voisi siirtyä yhteen entisistä seuroistaan.
Vaikka Ancelotti ei siirtyisi Brasilian A-maajoukkueen peräsimeen, italialaisen odotetaan poistuvan tästä huolimatta espanjalaismedian tietojen mukaan Real Madridista.
Ten Hag, 55, on ollut ilman töitä saatuaan potkut Manchester Unitedista lokakuussa. Hollantilainen on tähdännyt paluuta Euroopan huippujalkapallon pariin.
Ten Hag voitti Unitedissa kahden täyden kauden aikana Liigacupin ja FA Cupin. Entinen Ajax-luotsi juhli myös kotimaassaan kolmea Hollannin mestaruutta ennen siirtoaan Englantiin kesällä 2022.
Alonso, 43, johdatti Leverkusenin viime kaudella seuran historian ensimmäiseen Bundesliigan mestaruuteen ja Saksan Cupin voittoon. Leverkusen pelasi myös Eurooppa-liigan finaalissa vuosi sitten.
Alonson sopimus Leverkusenin kanssa päättyy kesällä 2026.
LUE MYÖS!
- Viiden maalin trilleri – Englanti suli Wembleyllä
- Ylen asiantuntijalla nousi huoli Suomen sankarista: ”Toivon niin paljon”
- Unelmamaalin iskenyt Leo Walta Ylelle: ”No, aika hyvä päivä oli”
- Suomi murskasi vastustajansa – näin Jacob Friis kommentoi Ylelle: ”Monet loistivat”
- Tripla-Jolle! Suomi murskasi San Marinon – maajoukkuedebytantilta hurjat tehot
- Romano: Mo Salah saa rinnalleen maailmanmestarin – yllättävä diili valmis
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Koronakohu kasvaa – jo toinen pelaaja ulos maajoukkueesta
- Tässä Huuhkajien hyökkäävä avaus – Lukas Hradecky penkin puolella
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Lähde: Suomalaislupaus myytiin MLS:sään – pelaaja kieltäytyi ja siirto kariutui
- Sensaatiovoitto Espanjaa vastaan – tässä on Pikkuhuuhkajien EM-karsintalohkon tilanne
- Huuhkajat kohtaa San Marinon Nations Leaguessa – kokoonpano, televisiointi ja lohko
- Zinédine Zidane palasi Ranskan maajoukkueeseen – näin päävalmentajan debyytissä kävi
- Näkökulma: KTP varmisti sarjanousun – loppuuko hissiliike viimeinkin?
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- HS: Jacob Friis ei sulattanut keskustelua liittyen Huuhkajien pelaajavalintoihin: ”Minä valitsen pelaajat”
- Lamine Yamal paljasti, mitä sanoi Lionel Messille MM-finaalin jälkeen
- Asiantuntijalta kovat luvut tiskiin Pikkuhuuhkajien voitosta: ”Hurja temppu”
- Haastattelu: Rony Jansson viihtyy St. Paulissa – ”Ainutlaatuinen seura”