Vicente Besuijen, 24, pelaa loppukauden HJK:ssa.

HJK tiedotti keskiviikkona lainanneensa Besuijenin loppukaudeksi skotlantilaisseura Aberdeenista. Laina sisältää osto-option.

Oikea laitahyökkääjä siirtyi ADO Den Haagista Aberdeeniin tammikuussa 2022.

Besuijen sai siirtonsa jälkeen mukavasti vastuuta, mutta hollantilaispelaaja on kärsinyt hyvin merkittävistä loukkaantumisongelmista. Besuijen on kärsinyt muun muassa lihasvammoista ja sai vakavan polvivamman viime joulukuussa.

Laitahyökkääjä palasi hiljattain pelikuntoon ja pelasi yhdessä Aberdeenin harjoitusottelussa ennen lainasiirtoaan HJK:hon.

– Tavoitteenani on tehdä ja syöttää maaleja. Haluan voittaa kaikki mahdolliset kilpailut Suomessa ja päästä Konferenssiliigan liigavaiheeseen joukkueen kanssa, Besuijen totesi HJK:n tiedotteessa.

HJK matkusti keskiviikkona Bulgariaan. HJK kohtaa torstaina Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen avausosassa bulgarialaisen Arda Kărdžalin.

HJK Helsinki

@hjkhelsinki
Vicente Besuijen vahvistamaan Klubia ✅

ℹ️ 24-vuotias hollantilaishyökkääjä Vicente Besuijen siirtyy skotlantilaisesta Aberdeenista HJK:hon loppukauden kattavalla lainasopimuksella. Lainasopimus sisältää osto-option.

🔗 Uutinen: hjk.fi/artikkelit/mie…

#HJK #Veikkausliiga

HJK Helsinki

@hjkhelsinki
𝗪𝗲𝗹𝗸𝗼𝗺, 𝗩𝗶𝗻𝗻𝗶𝗲 🫡

#HJK #Veikkausliiga

LUE MYÖS