Maalaisjärki voitti – oikeusmurhan kokenut Ilves-pelaaja välttyy pelikiellolta
Tampereen Ilveksen keskikenttäpelaaja Joona Veteli selviää ilman pelikieltoa maanantain HJK-Ilves-ottelun tapahtumista. Veteli poistettiin ottelussa kentältä, ja hän sai automaattisen kahden ottelun pelikiellon suorasta punaisesta kortista. Ilves valitti tuomiosta Palloliitolle.
Palloliitto katsoo, että Veteliä ei olisi kuulunut poistaa ottelusta.
Selvityksessä todetaan, että peli olisi pitänyt keskeyttää jo taklausta edeltäneessä tilanteessa, kun HJK:n purkupallo oli osunut erotuomariin. Erotuomarista pallo kimposi takaisin HJK:lle, joka sai mahdollisuuden lupaavaan hyökkäykseen.
Lue aiheesta: Ilveksen kannattajat kaivoivat esiin arveluttavan tilastokummajaisen Oliver Reitalan tuomitsemista otteluista (12.8.2025)
Erotuomari Oliver Reitala kirjoitti liitolle antamassaan vastineessa, että hänen tulkintansa myös varsinaisesta taklaustilanteesta oli ollut kohtuuttoman jyrkkä. Reitalan mukaan Vetelin taklaus oli kyllä ”piittaamaton”, mutta se oli osunut HJK:n pelaajaa noin kymmenen senttimetriä alemmas kuin hän oli kentällä luullut.
Reitala on pyytänyt Veteliltä anteeksi henkilökohtaisesti.
Palloliiton pyörtävä päätös oli yksimielinen.

Lisää Veikkausliigasta:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Juventuksen päävalmentaja Spalletti myönsi shokkitappion jälkeen: “Otimme kolme askelta taaksepäin”
- Täysin pähkähullu ilta: Galatasaray murskasi Juventuksen 5–2
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- Lähde: Huuhkajien maalivahti käy neuvotteluja seuran kanssa
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla