Eero Markkanen, 34, lopettaa pelaajauransa tähän kauteen.

Ykkösliigaseura PK-35 tiedotti keskiviikkona, että Markkanen pelaa perjantaina uran viimeisen kotiottelunsa, kun PK-35 isännöi tammisaarelaista Ekenäs IF:ää Oulunkylässä.

Markkanen on jäänyt kuluvalla kaudella varsin pienehkölle peliajalle PK-luotsi Tiago Santosin alaisuudessa. 789 peliminuuttiin on syntynyt kaksi maalia.

Santos on nimennyt Markkasen seitsemästi avauskokoonpanoonsa Ykkösliigassa. Markkanen pääsi edellisen kerran avauskokoonpanoon kesäkuun alussa pelatussa TPS-ottelussa.

PK-35 on pelannut hienon kauden, sillä se on komeasti kolmantena Ykkösliigan sarjataulukossa. Kautta voi pitää onnistuneena, sillä Markkanen sanoi kauden alla SuomiFutis-sivuston haastattelussa, että PK-35 tavoittelee paikkaa viiden parhaan joukossa.

Markkanen on edustanut mittavalla ammattilaisurallaan lukuisia seuroja. Jyväskylästä lähtöisin oleva hyökkääjä pelasi Veikkausliigassa JJK:n, HJK:n, RoPSin, FC Hakan ja HIFK:n riveissä. Markkanen voitti HJK:n kanssa Veikkausliigan mestaruuden syksyllä 2013.

Markkanen on pelannut ulkomailla niin Ruotsissa, Espanjassa, Tanskassa, Saksassa, Yhdysvalloissa kuin Indonesiassakin. Markkanen kuului Huuhkajien rinkiin vuosina 2014-17 ja pelasi 17 A-maaottelua.

PK-35 Miehet

@PK35_Miehet
🎥 Hieno kausi huipentuu - perjantaina viimeinen kotiottelu!

PK-35 kohtaa perjantai-iltana Oulunkylässä EIF:n. Matsi on samalla kuluvaan kauteen uransa lopettavan Eero Markkasen uran viimeinen kotiottelu.💎

🎟️ Nettilippu.fi - Tervetuloa!

#YksiYhteinen #Ykkösliiga

LUE MYÖS