”Terävä, älykäs ja päättäväinen” – Lukas Hradeckyn seurakaveri loistaa maajoukkueessa
AS Monacon Folarin Balogunin esitys Ecuadoria vastaan keräsi suura ylistystä yhdysvaltalaislehdissä. ESPN:n asiantuntija Herculez Gomez arvioi, että Lukas Hradeckyn joukkuekaveri sai vihdoin tehtyä todellisen läpimurtonsa maajoukkueessa.
Yhdysvaltoja itsekin edustanut Gomez kehui Balogunin älykästä liikkumista ja viimeistelyä todeten, että hän on nyt selvä ykkösvaihtoehto hyökkääjän paikalle vuoden 2026 MM-kisoja ajatellen.
– Folarin Balogunilla oli niin sanottu läpimurto-ottelu, Gomez sanoi YouTube-kanavallaan.
– Hän on antanut meille välähdyksiä siitä, kuinka hyvä hän voi olla. Kuinka terävää, älykästä ja päättäväistä hänen liikkumisensa on. Hän on nyt ykkösenä kisassa maajoukkueen ykköshyökkääjän paikasta. Mielestäni hän oli loistava.
Gomez painotti myös, että Balogunin suoritus oli erityisen arvokas laadukasta vastustajaa vastaan.
– Hänellä oli epäonnea, ettei tehnyt enempää kuin yhden maalin. Ecuador on joukkue, joka on viimeisessä 11 pelissään päästänyt vain yhden maalin. MM-karsinnoissa he päästivät viisi maalia. Ja vaikka heiltä puuttui kolme tärkeää pelaajaa, tämä on silti erittäin hyvä joukkue.
– Ecuador on sellainen vastustaja, jota yksikään maa ei halua omaan MM-lohkoonsa.
Balogunin vahva esitys maajoukkueessa ei ole näkynyt tällä kaudella seurajoukkueessa. AS Monacossa hyökkääjä on tehnyt vain yhden maalin ja on viiden ottelun maalittomassa putkessa.
LUE MYÖS
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Viimeistä kertaa historiassa? Lukas Hradecky joutui osaksi obskuuria tilastoknoppia
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa
- Fotbollskanalen: Suomen 18-vuotias lupaus lähellä siirtoa ulkomaille
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajat-vahti saa uuden managerin – kasvaako rooli vihdoin?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita