Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
Adam Ståhl on pelannut vahvan kauden Djurgårdenissa.
Oikea laitapuolustaja on kuulunut kunnossa ollessaan Djurgården-luotsi Jani Honkavaaran ehdottomiin luottopelaajiin. Ståhl on ehdolla kannattajien vuoden pelaajaksi.
Ståhl on viimeistellyt kuluvalla kaudella kolme maalia Allsvenskanissa. Lisäksi laitapuolustaja on antanut kolme maalisyöttöä.
Ståhl kärsi kauden ensimmäisellä puoliskolla loukkaantumisista, mutta on kuulunut kesän jälkeen joukkueen parhaimmistoon ja viimeisteli syyskuussa kaksi maalia Hammarbyn verkkoon Tukholman derbyssä.
Markku Kanerva kutsui Ståhlin Huuhkajiin syyskuussa 2024. Ståhlin äiti on suomalainen. Laitapuolustaja haki lähetystöstä Suomen passin ja nousi välittömästi sen jälkeen Huuhkajiin. Ståhl on pelannut sittemmin seitsemän A-maaottelua.
Ruotsalaismedia FotbollDirekt haastatteli Ståhlia, joka kertoi, ettei ole katunut valintaansa.
Ståhl olisi kuitenkin halunnut saada Jacob Friisiltä enemmän vastuuta meneillään olevissa MM-karsinnoissa. Friis on nimennyt Ståhlin kertaalleen avauskokoonpanoonsa karsinnoissa.
– Uskon, että olisin saanut Djurgården-siirron jälkeen mahdollisuuden Ruotsin maajoukkueessa viime kesänä, mutta en valinnut Suomea siksi, ettei minua valittu Ruotsin maajoukkueeseen. Halusin, että äitini olisi ylpeä. Olisin voinut olla Ruotsin maajoukkueringissä ja lopulta jäädä sieltä ulos. Nyt olen jatkuvasti Huuhkajien mukana ja pelaan viihdyttävissä peleissä.
– En ole koskaan katunut tätä. On hienoa edustaa Suomea. Olisin halunnut pelata uuden valmentajan alaisuudessa enemmän MM-karsinnoissa, mutta valmentaja tekee päätökset ja niin tämä maailma toimii.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Virallista: Jesse Joronen jatkaa Palermossa
- Paikallismedia: Gnistanin avainpelaaja kiinnostaa Kreikassa
- Nyt tuli kova päätös: Erling Braut Haaland penkitetty huippuottelussa
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Haastattelu: Viki Savosen FC Inter ei myy pelaajiaan halvalla kesän siirtoikkunassa
- Uruguayn pelaajat ilmiriidoissa päävalmentajansa kanssa ennen elintärkeää MM-ottelua
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Jatkuuko Ranskan MM-epäonni? Ratkaisuottelu vaarassa mennä pipariksi
- 16 miljoonaa seuraajaa – MM-kisojen sensaatio etsii uutta joukkuetta
- Ecuador nousi kuoleman partaalta voittoon ja kaatoi Saksan!
- Jalkapallon MM-kisat 25.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- ”Oliko pelaajilla ruokamyrkytys?” – Etelä-Korean valmentaja joutui selittämään ratkaisujaan
- Neymar herkistyi kyyneliin – palasi Brasilian riveihin lähes 1 000 päivän jälkeen
- Espanjan MM-tähti paljasti – ”Haluan kohdata Lionel Messin finaalissa”
- Jalkapallon MM-kisat 26.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset