HD: Helsingborg tarjosi työpaikkaa SJK-luotsille – ”Voisin sanoa, että haluan ottaa tämän paikan vastaan”
Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Superettanissa pelaava Helsingborg haluaa palkata SJK-luotsi Stevie Grieven uudeksi päävalmentajakseen.
Paikallismedia Helsingborgs Dagblad haastatteli Grieveä, joka kertoi tavanneensa Helsingborgin edustajat Kööpenhaminassa.
Grieven mukaan Helsingborg on tarjonnut hänelle päävalmentajan pestiä. Grieve haluaisi ottaa paikan vastaan, mutta muistuttaa, että seurojen on päästävä siitä sopuun.
Grieven sopimus SJK:n kanssa kattaa kaksi seuraavaa kautta, joten Helsingborgin pitäisi maksaa skotlantilaisvalmentajasta korvaus SJK:lle.
– Tapasin heidät lauantaina Tanskassa. Tapaaminen sujui todella hyvin. Se oli produktiivinen [tapaaminen]. Uskon, että kaikki ymmärsivät sen, miksi he haluavat minut ja miten koen pystyväni auttamaan heitä.
– Helsingborg tarjosi minulle työpaikkaa. Nyt tämä on seurojen välinen asia. Heidän on katsottava, onko tämä mahdollista. Voisin sanoa, että kyllä, haluan ottaa tämän paikan vastaan, mutta ehkä SJK ei pääse Helsingborgin kanssa sopuun. Kyse on samoista asioista kuin pelaajasiirrossa, Grieve totesi HD:lle.
Helsingborg sijoittui päättyneellä kaudella seitsemänneksi Superettanissa.
Helsingborg kuuluu vaikeista viime vuosistaan huolimatta Ruotsin suurseuroihin. Helsingborg voitti edellisen kerran Allsvenskanin mestaruuden syksyllä 2011.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Maalitykki palaa IFK Mariehamniin
- Pikkuhuuhkajien Onni Helén liittyi ruotsalaisseuran harjoitusvahvuuteen
- HD: Helsingborg tarjosi työpaikkaa SJK-luotsille – ”Voisin sanoa, että haluan ottaa tämän paikan vastaan”
- Lucas Bergström esiintyy edukseen La Ligassa – sai valmentajalta kehut
- Yksi uran hienoimmista maaleista: Cristiano Ronaldo palasi tositoimiin tyylillä
- Katso: Suomalaislaituri kiitti vastuusta ja taikoi voittomaalin
- Katso: Huuhkajien untuvikko paukutti hattutempun
- Portugalin oikeistojohtaja: ”Vasemmisto on canceloinut Cristiano Ronaldon”
- Expressen: Stevie Grieve lähellä sopimusta Ruotsiin
- Dopingista kärynnyt Paul Pogba palasi kentälle – tämä oli vastaanotto
- Jani Honkavaara: Tähän asiaan Ruotsissa keskitytään paljon enemmän kuin Suomessa – ”Se on pistänyt silmään”
- Yksi uran hienoimmista maaleista: Cristiano Ronaldo palasi tositoimiin tyylillä
- Portugalin oikeistojohtaja: ”Vasemmisto on canceloinut Cristiano Ronaldon”
- Expressen: Stevie Grieve lähellä sopimusta Ruotsiin
- Katso: Huuhkajien untuvikko paukutti hattutempun
- Katso: Suomalaislaituri kiitti vastuusta ja taikoi voittomaalin
- Bayern Münchenin tähtipelaaja paljasti esikuvansa – joukossa sekä miehiä että naisia
- Elävä legenda sanoa täräytti: ”Kaikki tietävät, että unelmani on MLS:ssä, mutta…”
- Dopingista kärynnyt Paul Pogba palasi kentälle – tämä oli vastaanotto
- Virallista: Kammotaklaukseen syyllistyneen Bayern München -tähden rangaistus on selvillä