Lucas Bergström, 23, pelasi sunnuntai-iltana uransa ensimmäisen La Liga -ottelun. 

Bergström torjui La Liga -seura RCD Mallorcan tolppien välissä, kun Betis kaatoi Mallorcan noin 55 000 katsojan edessä maalein 3-0.

Mallorcan ykkösvahti Leo Román on useita viikkoja sivussa pelikentiltä takareisivamman vuoksi. Bergström sai sen vuoksi mahdollisuuden La Ligan puolella. 

Bergström oli pelannut muutamaa päivää aiemmin ensimmäisen virallisen pelinsä Mallorcan paidassa torjuttuaan Copa del Reyssä nollapelin alasarjaseura Atlètic San Justia vastaan.

Huuhkajien rinkiin kuuluvan Bergströmin avausjakso oli hankala. Antony iski boksin rajalta kaksi komeaa laukausta maaliin ja isäntien kolmas maali syntyi lähietäisyydeltä hetki ennen taukoa. 

Bergström esiintyi edukseen toisella jaksolla ja otti muutaman huipputorjunnan. Bergström torjui muun muassa Antonyn yrityksen lähietäisyydeltä ja otti loppuhetkillä komean jalkatorjunnan.

Mallorcan päävalmentaja Jagoba Arrasate kertoi lehdistötilaisuudessaan mielipiteensä Bergströmin peliesityksestä.

– Mielestäni maaleissa ei ollut juurikaan mitään tehtävissä. Mielestäni hän nappasi kaksi tai kolme huipputorjuntaa ja lisäksi hän luki muutaman tilanteen väärin.

– Hän tarvitsee vielä vähän aikaa, ja se johtuu peliajasta [sen puutteesta], joukkuetovereihin tutustumisesta ja sijoittumisen kehittämisestä, mutta mielestäni emme voi syyttää häntä mistään, Arrasate viittasi Betis-pelin lopputulokseen.

Mallorca isännöi sunnuntaina Getafea La Ligassa. Nähtäväksi jää, pelaako Bergström Mallorcan tolppien välissä viikonloppuna.

LALIGA

@LaLiga
¡Bergstrom evita el hat-trick de @antony00! 🤏

@RealBetis | LALIGAHighlights

LUE MYÖS