Viki Savonen siirtyy FC Interin organisaatioon.

FC Inter tiedotti sunnuntaina palkanneensa Savosen uudeksi pelaajatarkkailun päällikökseen. Savosen työsuhde FC Interin kanssa alkaa vuodenvaihteessa.

Savonen siirtyy FC Interiin KuPSin organisaatiosta. Savonen työskenteli KuPSissa Head of Football Operations & Recruiting -pestissä, eli oli muun muassa rakentamassa KuPSin joukkueita ja vastasi pelaajahankinnoista.

FC Interin tiedotteen mukaan Savonen osallistuu joukkueen rakentamisen ja pelaajarekrytoinnin lisäksi joukkueen pelaamisen analysointiin ja vastustajien tarkkailuun.

– Pääsen nyt keskittymään menestyvän joukkueen rakentamiseen sekä rekrytointi- ja scouttausprosessien kehittämiseen, jossa uskon pääseväni hyödyntämään osaamistani maksimaalisella tavalla, Savonen totesi FC Interin tiedotteessa.

– Haluan tuoda kokemuspohjani ja näkemykseni myös valmennuksen käyttöön, jotta kiveäkään ei jätetä kääntämättä menestyksen eteen.

LUE MYÖS