Italialainen Internazionale on puuhaamassa useita pelaajakauppoja.

Kaikki juontaa paljolti juurensa Denzel Dumfriesin loukkaantumiseen. Laitapelaaja on ainakin pari kuukautta sivussa kentiltä, minkä vuoksi Inter tutkailee vaihtoehtojaan.

– Meillä ei ole erityistä tarvetta uusille hankinnoille. Tutkailemme, olisiko joku Dumfriesin tasoinen saatavilla, Interin puheenjohtaja Beppe Marotta sanoi DAZN Italialle.

Saudi-Arabian Al-Hilal on tiettävästi tarjonnut Interille lainaksi João Canceloa. Ongelmaksi voi muodostua Cancelon palkka. Ratkaisuna seurat saattaisivat päätyä vaihtokauppaan.

– Cancelolla on kyllä valtava palkka. Yksikään italialaisseura ei voi maksaa sellaisia palkkoja. Tiedämme, että he [Al-Hilal] etsivät topparia, joten se on yksi asia josta voimme neuvotella, Marotta sanoi.

Mahdollinen Al-Hilalin suuntaan lähtevä toppari voisi olla Francesco Acerbi tai Stefan de Vrij. Oman mausteensa soppaan tuo vielä sekin, että Cancelo itse haluaisi tiettävästi siirtyä mieluummin Barcelonaan kuin Interiin ja hidastelee siksi päätöksessään.

Samaan aikaan Interin Davide Frattesi on yhdistetty Galatasarayhin. Molemmista seuroista kiistetään 35 miljoonan euron arvoinen laina + osto-optio -tarjous, mutta Marotta pitää oven auki siirrolle.

– Emme ole saaneet virallista tarjousta, mutta olemme avoimia keskustelemaan asiasta, Marotta sanoi.

Lähde: Football-Italia

LUE MYÖS