Ville Kosken valmentaja on vaihtumassa.

La Liga -seura Alavésin päävalmentaja Chacho Coudet on siirtymässä River Platen peräsimeen.

Argentiinalaismedian mukaan Coudet ja River Plate ovat päässeet yhteisymmärrykseen joulukuuhun 2027 ulottuvasta sopimuksesta. 

Coudet matkustaa keskiviikkona Buenos Airesiin. River Platen on määrä aktivoida Coudet’n Alavés-sopimuksessa oleva ulosostopykälä tuota pikaa.

SER:n saamien tietojen mukaan Quique Sánchez Floresin, 61, odotetaan siirtyvän Alavésin uudeksi päävalmentajaksi.

Lähde kertoo osapuolten olevan lähellä yhteisymmärrystä sopimuksesta. El Largueron mukaan Alavésin seurajohdolle on tarjottu useita eri vaihtoehtoja, ja seurajohto on lopulta valinnut Sánchez Floresin ykkösvaihtoehdokseen. 

Sánchez Flores on ollut vajaan kahden vuoden ajan työttömänä poistuttuaan Sevillan peräsimestä kesällä 2024. Sánchez Flores on valmentanut vuosien saatossa muun muassa Valenciaa, Benficaa ja Atléticoa. Sánchez Flores johdatti Atléticon Eurooppa-liigan mestaruuteen keväällä 2010.

Tammi-helmikuun vaihteessa Alavésiin lainalle siirtynyt Koski ei ole toistaiseksi debytoinut uudessa joukkueessaan. Koski on kärsinyt polvivammasta. Toppari liittyi hiljattain Alavésin harjoitusvahvuuteen.

SER Vitoria

@SERVitoria
🚨Situación en el banquillo del #Alavés🚨

🤝 Principio de acuerdo verbal con Quique Sánchez Flores mientras Coudet negocia con River Plate

📞❌️ Coudet sigue sin dirigirse al Alavés cadenaser.com/euskadi/2026/0… vía @kevintxo

👉Ofrecimientos de GªPimienta, Diego Martínez o Raúl Glz
cadenaser.com

El Alavés contacta con Quique Sánchez Flores mientras Coudet negocia con River Plate

A Mendizorroza ha llegado el ofrecimiento de entrenadores como García Pimienta, Diego Martínez o Raúl.

LUE MYÖS