Myös suomalaisjalkapalloilijoita voi kerätä maailmanlaajuisessa hittipelissä – tässä heistä tavoitelluimmat
Helmikuussa julkaistu ja välittömästi Japanissa suursuosioon pompsahtanut Wikigacha sai tässä kuussa englanninkielisen versionsa. Tilausta yksinkertaiselle verkkopelille on ollut.
Toimittaja Jamie Hore PCGamesN-verkkolehdestä kutsui Wikigachaa vuoden suosikkipelikseen.
Sen idea on yksinkertainen: pelaaja kerää virtuaalisia kortteja, jotka vastaavat englanninkielisen Wikipedian artikkeleita. Moninpeli yhdistää pelaajat ympäri maailmaa.
Lue myös: Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse! (13.12.)
Suurimmassa osassa kortteja aihe on obskuuri, kuten Saint Louisin yliopiston korisjoukkue kaudella 1994–1995 tai Aatha Un Koyilile, 35 vuotta vanha elokuva Intiasta. Eikä ihme, sillä kautta 2000-luvun on maailmaa tarkasteltu Wikipedian tarjoamasta avaimenreiästä.
Wikigachassa kortin harvinaisuus määräytyy WikiRank-verkkosivuston tilastoihin perustuvan laatuarvion mukaan. Mitä laadukkaampi artikkeli, sitä harvinaisempi kortti. Näin ollen voidaan suoraan tarkastella, miten haluttuja esimerkiksi suomalaisten jalkapalloilijoiden kortit ovat muihin verrattuna.
Lue myös: Tätä on odotettu: jalkapallo sai oman IMDb:nsä (3.3.)
Koska Suomi on vanhastaan jalkapallon periferiaa, on hieman yllättävää, että Teemu Pukki on saanut laadukkaamman sivun kuin Ballon d’Or -suosikki Lamine Yamal (84,95 / 100) tai naapurimaamme Ruotsin arvokkain pelaaja Alexander Isak (82,82). Näiden sivujen Akilleen kantapää on kuvien määrä suhteessa artikkelin pituuteen.
Lajin suurimpien legendojen — Diego Maradonan (97,19), Martan (97,2) tai Pelén (97,76) — sivuissa ei vastaavaa ongelmaa ole.
Alla olevasta luettelosta huomataan, että suomalaispelaajien korttien harvinaisuutta lisää, jos pelaaja on mies ja pelannut Englannissa.
| Pelaaja | Laatu | Kortin harvinaisuus |
|---|---|---|
| Teemu Pukki | 94,29 | Ultra Rare |
| Sami Hyypiä | 91,43 | Ultra Rare |
| Joel Pohjanpalo | 80,11 | Super Special Rare |
| Roman Eremenko | 76,1 | Super Rare |
| Jari Litmanen | 74,87 | Super Rare |
| Lukas Hradecky | 74,37 | Super Rare |
Muokattu 11.3. klo 23.10: Otsikkoa muutettu. Aiempi otsikko oli ”Maailmalla leviävässä nettipelissä voi kerätä myös suomalaisjalkapalloilijoita – tässä ovat heistä tavoitelluimmat”.
LUE MYÖS:
- MTV: HJK:n hyökkääjä siirtyy KuPSin riveihin
- Lionel Messi toteutti edesmenneen isänsä toiveen – ”Hän oli innoissaan tästä”
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- PSG:n ottelu on siirretty – toinen jättiottelu vaarassa?
- André Onanasta ikäviä uutisia – Trabzonsporin pomo kertoi tilanteesta
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- PSG:n ottelu on siirretty – toinen jättiottelu vaarassa?
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- André Onanasta ikäviä uutisia – Trabzonsporin pomo kertoi tilanteesta
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen