Uruguayn ikoninen 39-vuotias hyökkääjä Luis Suárez lopetti maajoukkueessa vuonna 2024, mutta hänen viimeinen maajoukkuepelinsä ei ehkä sittenkään ole pelattu.

Inter Miamia edustava Suárez iski juuri alkaneen MLS-kauden ensimmäisen maalinsa ja kommentoi tunnelmiaan uruguaylaiselle Diario Ovaciónille.

– Jalkapallossa intohimo pysyy yllä, kun yrittää päästä tavoitteisiin ja saavuttaa unelmia. Pelaajat haaveilevat aina maajoukkueesta, konkarihyökkääjä sanoi ESPN:n mukaan uruguaylaislehdelle.

Uruguay on mukana kesän MM-kisoissa. Suárez iski viime kaudella Major League Soccerissa kymmenen maalia ja syötti yhtä monta.

– Maajoukkueessa lopettamiseen oli tietenkin monia eri syitä, mutta siellä lopetettuani palo jalkapalloa kohtaan on hiipunut hieman, Suárez myönsi.

Vastaus olisi kyllä

Suárez paljasti, että jos päävalmentaja Marcelo Bielsa pyytäisi häntä mukaan, hän lähtisi kisoihin mielellään.

– Kun asiaa nyt pyörittelee, niin MM-kisat ovat tulossa ja voi olla, että minulle on tarvetta. Mitä siinä tapauksessa tekisin? En ikinä sano maalleni ei.

Uruguay kohtaa alkulohkovaiheessa Espanjan, Kap Verden ja Saudi-Arabian. Mutta onko Suárez mukana?

– Lopetin tehdäkseni tilaa nuoremmille pelaajille, enkä kokenut enää olevani hyödyksi. Minun olisi silti mahdotonta kieltäytyä maajoukkueesta niin kauan kuin pelaan jalkapalloa, Suárez ilmoitti.

LUE MYÖS: