Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä
Fabrizio Romano uutisoi, että Englannin avainpelaaja Reece James ei kykene pelaamaan seuraavassa kahdessa MM-ottelussa. Syynä on takareisivamma, ja nyt Thomas Tuchelin porukka kapenee entisestään. Aiemmin kisoissa tiedotettiin, että Tino Livramento joutuu jättämään kisat välistä loukkaantumisen takia.
Englanti kohtaa seuraavaksi Panaman, ja se olisi tärkeä voitto Englannille lohkovoiton varmistamiseksi. Todennäköisesti oikean laitapuolustajan roolin ottaa Djed Spence, ja toisella puolella Tuchel luottaa Nico O’Reillyyn. Tällaiseen tilanteeseen olisi varmasti ideaalista, kun joukkueesta pois jätetty Trent Alexander-Arnold olisi mukana.
Englannilla ei välttämättä ole hätää, sillä Panaman jälkeinen ottelu ei varmastikaan ole mitään kisojen ennakkosuosikkia vastaan. Jos Englanti voittaa lohkonsa, heillä tulee vastaan jokin kolmanneksi sijoittuneista lohkoista E, H, I, J tai K.
Jos et näe julkaisua, voit katsoa sen tästä.
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- Virallista: Kapteeni jää FC Interiin
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Viljami Sinisalo jätettiin taas penkille – menettikö pelipaikkansa?
- Kap Verden MM-kapteeni on vapautettu raiskausepäilystä – naista syytetään väärästä ilmiannosta
