Brasilian päävalmentaja Carlo Ancelotti kehottaa maajoukkueen kannattajia pysymään rauhallisena hänen ryhmänsä edettyä lohkovoittajana jatkoon MM-kisoissa.

Brassit varmistivat lohkovoittonsa varhain torstaina tyylipuhtaalla 3-0-voitolla Skotlannista. Toisena jatkoon edennyt Marokko pelasi Brasilian kanssa lohkon avausottelussa tasapelin ja päätyi heidän kanssaan tasapisteisiin, mutta Ancelottin joukkue oli parempi maalieronsa turvin.

Italialaisluotsin mukaan Brasilialla on yhä varaa parantaa.

– Me pelaamme nyt joukkueena, se oli tavoitteemme. Emme ole täydellisiä, meidän on kehityttävä muutamissa asioissa. Voisimme olla nopeampia pallonhallintavaiheessa, analysoi Ancelotti Reutersin mukaan.

– Olen tyytyväinen, koska joukkue on kehittynyt avausottelusta. Tiivis pelaaminen on todella tärkeää nyt, kun olemme edenneet pudotuspeleihin.

– En ole asettanut tavoitetta sille, kuinka pitkälle voimme mennä. Tavoitteena ei ole ainoastaan pelata hyvin, vaan voittaa. Valmentajaa arvioidaan voittojen ja tappioiden perusteella, ei sillä, pelaako hänen joukkueensa hyvin vain huonosti.

Ancelottilta kysyttiin, mitä hän haluaa sanoa brasilialaisille kannattajille, joiden odotukset vain kasvoivat lohkovoiton myötä. Italialaisluotsi vastasi hymyillen: ”Pysykää rauhallisina”.

Squawka

@Squawka
🚨🇧🇷 Brazil have finished top of their World Cup group for the 16th time.

No nation in history has done it more often...

Nobody does the World Cup like The Seleção. 👏

#FIFAWorldCup

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS