Lamine Yamal: ”Jos Ranskalla on syytä pelätä jotakuta, se olemme me”
Espanjan tähtilaituri Lamine Yamal sanoo, että Ranskan on syytä pelätä heitä MM-kisojen välierässä.
Yamal ja kumppanit etenivät neljän parhaan joukkoon perjantaina kaatamalla Belgian 2-1. Ranska taas voitti päivää aiemmin Marokon puolivälierässä 2-0.
Ranska on voittanut kisoissa kaikki kuusi peliään ja Espanja on jäänyt vaille voittoa ainoastaan turnauksen avausottelussaan, 0-0-tasapelissä Kap Verdeä vastaan.
Belgia-voiton jälkeen Yamal sanoi, että yksikään joukkue ei ole vielä haastanut Espanjaa hyökkäämällä.
– Voi näyttää siltä, ettemme pelaa parhaalla mahdollisella tasollamme, mutta jokainen joukkue vetäytyy puolustamaan meitä vastaan, kommentoi Yamal ESPN:n mukaan.
– Kukaan ei ole lähtenyt meitä vastaan avoimeen kamppailuun, mutta lopulta voitimme jälleen tänään. Se on kaikkein tärkeintä.
– Olemme todella iloisia paikasta välierissä. Olemme olleet täällä jo pitkään, ja haluamme pysyä täällä aina finaaliin asti.
Espanja ja Ranska ottavat tiistaina yhteen kolmatta kertaa yhtä monen vuoden aikana. La Roja veti pidemmän korren vuoden 2024 EM-semifinaalissa ja viime vuoden Nations Leaguessa. Yamal uskoo, että Espanja poistuu myös seuraavasta kohtaamisesta voittajana kentällä.
– Jos Ranskalla on syytä pelätä jotakuta, se olemme me.
– Olemme pudottaneet heidät aiemminkin. Olemme voittaneet heidät kaksi kertaa. Rehellisesti sanottuna uskon, että olemme MM-kisojen kaksi parasta joukkuetta, joten katsotaan mitä tapahtuu, mutta me emme pelkää.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LIVESEURANTA: Norja ja Englanti iskevät yhteen huimassa puolivälieräottelussa!
- Lamine Yamal: ”Jos Ranskalla on syytä pelätä jotakuta, se olemme me”
- Englannin pelaaja sai pidennetyn pannan MM-kisoissa – ”Ei mitään selitystä”
- Toimittajat saivat Argentiinan jalkapalloliitolta epäilyttäviä viestejä
- Harry Kane pelasi golfia Donald Trumpin kanssa: ”Ainutlaatuinen kokemus”
- Norjan Ståle Solbakken: Englanti suosikkina MM-puolivälierään
- Loukkaantumisia ja maalivahdin emämoka – Belgian valmentaja kommentoi MM-putoamista
- Loppuhetkien maali ratkaisi! Espanja MM-välieriin
- Virallista: Topi Keskinen siirtyy Tanskaan
- Virallista: Chelsean puolustaja päätyi Manchester Cityn syliin
- FIFA keksi uuden tavan kerätä rahat pois faneilta – hinta 390 euroa
- LIVESEURANTA: Mikel Merino on MM-kisojen kovin super-sub – Espanja eteni neljän parhaan joukkoon!
- Erotuomari tunnustaa: yleisöä vedätettiin MM-finaalissa 2006
- Arsene Wenger: ”Vain tämä joukkue voi pysäyttää Ranskan”
- Harva tietää syyn: englantilaistuomareilla kielto Argentiinan otteluihin
- MM-lippujen hinnat laskettelevat nyt vauhdilla alamäkeä
- FIFA suunnittelee radikaalia mylläystä ottelukalenteriin
- Tipsbladet: Topi Keskinen löysi uuden seuran
- Espanjan päävalmentaja nosti esiin poikkeuksellisen ominaisuuden Lionel Messistä – ”Hän näyttää 19-vuotiaalta”
- Kaan Kairinen kertoi miksi siirtyi Kreikan suurseuraan: ”Se on suurin syy”
