Ennakko-odotuksiin ja selvästi sarjan suurimpaan pelaajabudjettiin nähden surkeaa kautta pelaava HJK sai lisää lunta tupaan lauantaina.

Sarjanousija FC Lahti kaatoi HJK:n 2-0.

HJK oli saanut valmistautua peliin noin puolentoista viikon ajan, mutta se ei suoranaisesti näkynyt joukkueen peliesityksessä, sillä HJK pelasi pitkälti koko kauden heikoimman pelinsä Lahdessa.

Joonas Rantasen HJK on parhaillaan vasta viidentenä sarjataulukossa.

HJK on tasapisteissä kuudentena ja seitsemäntenä olevien IF Gnistanin ja TPS:n kanssa. Sen sijaan sarjan kärkipaikoilla olevat KuPS ja FC Inter ovat karanneet jo kahdeksan pisteen päähän HJK:sta.

Rantanen ei ollut suinkaan tyytyväinen joukkueensa suoritukseen. Rantanen kertoi mietteensä Ruudun pelin jälkeisessä haastattelussa.

– Tämä oli heikko esitys jokaisesta perspektiivistä katsottuna. Pelasimme ehkä hyvän ensimmäisen vartin, mutta sen jälkeen menetimme käytännössä kaiken pelissämme.

– Aloimme menettämään palloja helposti. Jotkut [menetykset] johtuivat struktuuristamme ja jotkut heikoista päätöksistä ja suorituksista. Sitten hävisimme kakkospallotkin ja menetimme flow’n pelistä.

– Me kaikki odotamme paljon enemmän itseltämme. Niin taktiikan, energian, intensiteetin kuin aggressiivisuudenkin osalta, Rantanen summasi Ruudulle.

HJK kohtaa ensi viikon lauantaina VPS:n Töölössä. VPS on karannut viiden pisteen päähän HJK:sta.

LUE MYÖS