Huuhkajien ykkösvahti Lukas Hradecky on joukkueineen lähellä Konferenssiliigan runkovaihetta.

Ex-puolustaja Filipe Luisin päävalmentajakseen saanut AS Monaco haki 3–2-vierasvoiton puolalaiselta Górnik Zabrzelta torstaina.

Kokenut suomalaistorjuja pelasi ottelussa Monacon maalilla. Hradecky torjui pelissä neljä kertaa. Joukkueelle riittää nyt tasapeli omasta kotiottelustaan viikon päästä.

On mahdollista, että Hradecky joukkueineen pääsee Konferenssiliigaan selvitessään pelaamaan Suomeen, sillä KuPS ja Inter ovat yhä mukana taistelussa ennen toisia osaotteluitaan. KuPS haki 1–1-tasurin Irlannista Shamrock Roversin vieraana ja Inter pelasi FC Kööpenhaminaa vastaan 0–0-tuloksen Turussa.

Murskajaiset

Eurooppa-liigan karsintojen puolella taas pamahti melkoinen tulos torstai-iltana.

Puolalainen Lech Poznań takoi sveitsiläistä Thunia vastaan murskalukemat taululle. Peli päättyi peräti 7–0.

Ottelu oli jo tauolla 5–0. Huuhkajista tuttu Daniel Håkans iski toisella puoliajalla Lechin kuudennen osuman. Kamppailussa 53 minuuttia pelannut suomalainen teki osuman myös edellisessä pelissä Klaksvikia vastaan.

Jaakko Oksasen ja Oiva Jukkolan edustama Kairat Almaty puolestaan taipui belgialaiselle Anderlechtille Eurooppa-liigassa 0–3. Oliver Antman tuli Anderlechtilta kentälle vaihdosta. Antman on lähellä Eurooppa-liigaa, sillä Anderlecht pelaa toisen osan kotonaan.

Tony Miettisen Mjällby hävisi Salzburgille Ruotsissa 0–1 Eurooppa-liigan karsinnassa. Miettinen pelasi koko ottelun.

Konferenssiliigassa Juho Lähteenmäki oli avauksessa, kun Nordsjælland kaatoi St. Gallenin 1–0. Maalivahti Carljohan Eriksson oli tanskalaisten penkillä.

LUE MYÖS: