Englannin maajoukkueen ja Bayern Münchenin supertähti Harry Kane paljastaa, ettei hän ole luopunut ajatuksesta ryhtyä amerikkalaisen jalkapalloilun potkaisijaksi.

– Se on jotain, mitä harkitsen, ja olen siitä vakavissani. Aion yrittää sitä, hyökkääjä kommentoi The Athleticin mukaan.

Kane kuitenkin jatkoi, ettei asia ole ajankohtainen niin kauan kuin hän pelaa Euroopassa ja on huippuiskussa.

Kane on miettinyt myös golfia, mutta pitää NFL-unelmaa realistisempana.

– Jos pääsen yrittämään sitä, harjoittelen puolesta vuodesta vuoteen osatakseni homman, Kane sanoi.

Maalinsylkijä perusteli, miksi hän uskoo, että voisi olla hyvä NFL-potkaisija.

– Lauon rangaistuspotkuja, ja niissä on samanlaista painetta ja niihin on sama tekniikka.

Kahta lajia samaan aikaan?

Esimerkiksi Dallas Cowboysin tähtipotkaisija Brandon Aubrey on entinen jalkapalloilija. Hänet varattiin vuonna 2017 Major League Socceriin.

Kane uumoili, että MLS ja NFL voisivat olla mielenkiintoinen yhdistelmä.

– Jos olen tulevaisuudessa MLS:ssä, ehkä ne ovat asioita, jotka voisi yhdistää. Se ei silti ole mielessäni nyt, haluan pelata täällä niin pitkään kuin voin.

Samalla Kane raotti, että neuvottelut jatkosopimuksesta Bayern Münchenin kanssa ovat pitkällä, joten NFL-projekti ei ole alkamassa ihan näillä hetkillä.

LUE MYÖS: