Ballon d’Or -seremonia lähestyy kovaa vauhtia ja tänään 8. syyskuuta ilmoitetaan 30 pelaajan lista. Monet asiantuntijat ovat antaneet oman analyysinsä siitä, kuka ansaitsee arvostetun palkinnon.

Myös osa pelaajista on antanut mielipiteensä. Esimerkiksi Real Madridin supertähti Kylian Mbappé kertoi eilen pitävänsä itseään maailman parhaana pelaajana ja kokevansa, että hänellä on hyvät mahdollisuudet palkintoon.

Nyt myös Mbappén joukkuekaveri Ranskan maajoukkueesta sekä edellisvuoden Ballon d’Or -voittaja Ousmane Dembélé ilmaisi mielipiteensä palkinnosta. Dembélé listasi hänen mielestään kolme parasta kandidaattia palkintoa varten, mutta mainitsi myös jotain PSG:n pelaajien mahdollisuuksista.

Näin supertähti saneli ennen Ballon d’Or -ehdokkaiden ilmoittamista:

– En usko, että tämä palkinto on ennalta arvaamaton. Uskon, että se pysyy PSG:n pelaajien käsissä. Jos pitäisi nimetä kolme, ei järjestyksessä. Kvara (Khvicha Kvaratskhelia), Harry Kane, hänellä oli hyvä kausi, itseasiassa todella hyvä kausi ja sanoisin, että Mbappé, kertoi Dembélé.

– En ikinä äänestäisi itseäni. Jos olen se kuka puhuu, en äänestä itseäni. Kvara, Kane ja Mbappé. Heitä on enemmänkin. Michael Olise voisi olla siinä, hänellä oli hyvä kausi. Lamine Yamal, Fabián RuizPacho! Ei unohdeta häntä, jatkoi Dembélé.

Ballon d'Or

@ballondor
Ousmane Dembélé gives his 2026 Ballon d'Or top 3 ahead of the nominees announcement 👀🌕

Discover them live on ballondor.com

#ballondor
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: