Entinen Liverpool-luotsi uudesta pestistään: ”Ei mikään taka-askel Valioliigasta”
Kuva: Getty Images
Liverpoolista kenkää nopeasti juuri päättyneen kauden aluksi saanut Brendan Rodgers nimitettiin juuri Skotlannin ykkösseuran Glasgow Celticin uudeksi manageriksi.
Aiemmin Valioliigassa myös Swanseaa – hyvällä menestyksellä – luotsannut pohjoisirlantilainen ei näe pestiä vauhdin hakemisena alemmalta tasolta vaan rinnastaa pestin Englannin Valioliigassa valmentamiseen.
– Celtic on yksi maailman suurimmista seuroista. Se, että vaihdan tänne valioliigasta, ei ole mikään taka-askel [urallani] Tämä on oman asemansa luonut instituutio, Rodgers kommentoi BBC Sportille.
– Olen ollut seuran kannattaja koko ikäni. Olen onnekas, kun olen saanut mahdollisuuden astua alas katsomoista valmentamaan tätä joukkuetta.
Celtic on voittanut kotimaassa viisi peräkkäistä mestaruutta yksinvaltiaana, ja edennyt välillä myös hyvin Mestarien liigassa.
– Minä, henkilökuntani ja pelaajat – teemme kaiken mahdollisuuden yltääksemme tavoitteisiimme: Skotlannin dominointiin ja Mestarien liigaan pääsemiseen.
Skotlannin liiga saa jälleen kunnon kipinää, kun konkurssin jälkeen nelostasolta kiipeämisen aloittanut Glasgow’n toinen suurseura Rangers palaa ensi kaudeksi pääsarjatasolle. Glasgow’n jättien kohtaamiset ovat kautta historian olleet maassa tulikuumia ja ne ovat maan ylivoimaisesti menestyneimmät seurat.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta